Ważna informacja dla wszystkich kierowców, stanie się już 24 października. Zostało mało czasu
Informacja, o której trąbią wszystkie media, dotyczy kierowców z całej Polski. Być może niewielu jeszcze o niej wie, a warto zaopatrzyć się w potrzebną wiedzę i wykorzystać dostępne środki. Wszystko zacznie się już 24 października, trzeba się więc bardzo spieszyć, ponieważ zostało już niewiele czasu. Zanim ruszymy w drogę, warto zrobić jedną istotną rzecz. Może ona uratować nawet nasze życie.
Bardzo ważna informacja dla wszystkich kierowców, którzy chcą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich podróżnych. Wszystko zacznie się już od tej soboty, 24 października. Koniecznie trzeba o tym wiedzieć.
Ważna informacja dla wszystkich kierowców
Nastał okres jesienno-zimowy, a wraz z nim pogorszyła się sytuacja na drogach. Coraz szybciej zapada zmierzch, a jesienna pogoda również nie ułatwia warunków jazdy. W siąpiącym drobnym deszczu nietrudno o kolizję, ponieważ nasza widoczność jest ograniczona.
Właśnie dlatego powstała specjalna kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma ułatwić kierowcom sprawdzenie świateł drogowych. Stacje diagnostyczne, które włączą się do akcji, będą oferowały darmowy przegląd świateł w samochodzie. Ta informacja z pewnością zadowoli niejednego kierowcę.
Dodatkowo kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem związany z zagrożeniem wynikającym z nieprawidłowego oświetlenia pojazdów. Światła drogowe są niezwykle istotne zwłaszcza jesienią, gdy widoczność na drodze często pozostawia wiele do życzenia.
— Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. A te elementy często wymagają profesjonalnej oceny — wyjaśnia st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, jak cytuje jego słowa portal bydgoszcz.tvp.pl.
Portal informuje, że w ramach wspomnianej już wyżej kampanii odbędą się specjalne „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego oraz stacjach, które również wyraziły swoją chęć wzięcia udziału w tej akcji.
Na „dniach otwartych” kierowcy będą mieli okazję do bezpłatnego sprawdzenia swoich świateł w pojazdach. To z pewnością wspaniała informacja dla wielu kierowców! Pierwszy taki dzień odbędzie się już 24 października. Na kolejne można liczyć w dniach 7 i 21 listopada. Wszystkie daty wypadają w sobotę, aby jeszcze więcej ludzi mogło skorzystać z oferowanych usług.
Warto tutaj wspomnieć, że omawiana kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Należy jak najczęściej podkreślać, że nasze bezpieczeństwo, szczególnie na drogach, jest bardzo ważne. Co roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków.
- Kolejny kraj podjął nagłą decyzję w sprawie Polski. Wszystko stanie się już w weekend
- Smutna wiadomość przeszyła właśnie media. Nie żyje ikona PRL, prawdziwa legenda Warszawy
- Pierwsze zdjęcie Radosława Majdana ze szpitala. Wiadomo, jak przechodzi koronawirusa
Informacja wypadki drogowe w Polsce
Według policyjnych statystyk w 2019 roku w Polsce do Policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych, mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub ruchu. Dodatkowo w wyniku takich wypadków śmierć na drogach poniosło 2909 osób. Kolejnych 35 477 osób zostało rannych, w tym 10 633 ciężko.
W ostatnich latach najwięcej wypadków oraz ofiar śmiertelnych Policja w swoich statystykach odnotowała w 2011 roku. Od 2012 roku można zaobserwować spadek tragicznych zdarzeń na drogach oraz ich ofiar. Sytuacja ponownie pogorszyła się w 2016 roku, kiedy to znowu odnotowano wzrost wypadków drogowych. W kolejnym roku jednak zdążyła się już niejako „unormować” (znowu zaobserwowano spadek).
Przygotowując różne statystyki, trzeba mieć na względzie różnice pomiędzy poszczególnymi województwami, np. w liczbie mieszkańców, natężeniu ruchu, powierzchni oraz innych uwarunkowań. W celu porównania danych regionów przyjmuje się wskaźnik liczby zabitych i rannych na 100 wypadków drogowych.
Pod względem wskaźnika liczby zabitych w 2019 roku najgorzej wypadło województwo kujawsko-pomorskie (22,4). Zaraz za nim znalazły się województwa: podlaskie (18,1), lubelskie (14,9) oraz lubuskie (13,9). W wypadkach drogowych najmniej osób zginęło w Małopolsce (5,6).
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli weźmie się pod uwagę wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków. Pod tym względem w 2019 roku niechlubny prym wiodło województwo warmińsko-mazurskie (122), a po nim województwa: ex aequo łódzkie i pomorskie (120,8), śląskie (120,1) i małopolskie (118,5). Tym razem najbezpieczniej okazało się w kujawsko-pomorskim (103,6).
Za policyjnymi statystykami podajemy główne przyczyny wypadków występujących na drogach:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 5 954 wypadki;
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 5 278 wypadków;
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 2 231 wypadków;
- niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 1 578 wypadków;
- nieprawidłowe wyprzedzanie – 1 193 wypadki.
Macie zamiar skorzystać z oferowanych „dni otwartych” i udać się na mały przegląd świateł w swoim samochodzie?
ZOBACZ TEŻ:
- Właśnie dokonali przełomowego odkrycia. Odnaleźli skarb, który zyskał miano największego na świecie
- Zatrważające doniesienia z Chin. Są już ofiary śmiertelne. Groźna bakteria atakuje
- DGP: Eksperci wyliczyli, ile Polaków naprawdę choruje na koronawirusa. Porażające liczby
- Odwołają Boże Narodzenie 2020? Biuro Świętego Mikołaja wydało oświadczenie
- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział prawdziwą rewolucję. Chodzi o zmianę dot. maseczkę ochronnych
- Wielki i nagły protest, Polacy i Polki wyszli na ulice. Nie wytrzymali i mają dość, zbierają się tłumy
- Bajecznie prosty przepis na ziemniaki faszerowane młodą kapustą. Swojskie danie zdobywa ogromną popularność na polskich stołach
Źródło: bydgoszcz.tvp.pl, statystyka.policja.pl