Ile zarabiają w Polsce zakonnice? Ludzie łapią się za głowy, gdy słyszą kwotę
W Polsce jest około 20 tysięcy sióstr zakonnych. To spora grupa – także zawodowa. Jakie są zarobki zakonnic w Polsce, a jakie księży i hierarchów kościelnych? Rzeczywistość jest bardzo smutna.
Super Biznes przeanalizował zarobki sióstr zakonnych w Polsce. Według danych Episkopatu jest ich w naszym kraju około 20 tysięcy. Wiele z nich prowadzi przedszkola i domy dziecka, uczy w szkołach i placówkach wychowawczych, zajmuje się opieką nad grupami wykluczonymi. To zatem dość liczna grupa zawodowa. Jakie są zatem wyniki analizy?
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Zarobki zakonnic – trudna prawda
Okazuje się, że zakonnice w Polsce bardzo często pracują bez umowy o pracę, mają też bardzo skromne emerytury. Tylko siostry zakonne zatrudnione jako katechetki – stanowiące zaledwie 10 procent zatrudnionych, bo jest ich około 2 tysięcy – mają uczciwe warunki zatrudnienia. Tym siostrom, które nie mogą cieszyć się pewną posadą, pomaga Fundusz Kościelny.
Tym zakonnicom, którym pracodawcy nie odprowadzają składek emerytalnych, przychodzi z pomocą Fundusz Kościelny. Niestety – takie składki są minimalne, zatem i przyszła emerytura będzie wysokości minimalnej krajowej.
Księża na emeryturze mają więcej możliwości – włącznie z perspektywą pensji, a później emerytury wojskowego kapelana. Poza tym zarobki księży w Polsce są bardzo wysokie. Mimo że Fundusz Kościelny powinien zapewnić byt zarówno księżom, jak i zakonnicom, to głównie ci pierwsi korzystają z dostępnych przywilejów.
Zarobki księży i zakonnic – ogromne kontrasty
Zakonnice żyją bardzo skromnie. Teoretycznie przysługuje im wiele dodatków, na przykład 500+ dla niesamodzielnych emerytów, 13. emerytura oraz – w szczególnych przypadkach – emerytura matczyna, jeśli wychowały minimum czworo dzieci. Jednak w praktyce nie mają możliwości korzystania z nich.
Tymczasem Super Biznes dotarł do nieoficjalnych informacji, że wysocy hierarchowie kościelni mają emerytury rzędu 17 tysięcy złotych. Wynagrodzenie w trakcie pracy bywa równie wysokie lub nawet wyższe – wszystko zależy od rozmiarów parafii i szczodrości wiernych.
Co sądzicie o powyższych różnicach? Czy sytuacja powinna się zmienić?
Źródła: Super Biznes, o2.pl
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
- Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
- Nie mieści się w głowie, co Jakimowicz wyprawiał na antenie