Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ile zarabia proboszcz? Ksiądz właśnie ujawnił kwotę, Polacy nie mogli się spodziewać
Michał Fitz
Michał Fitz 08.02.2023 10:06

Ile zarabia proboszcz? Ksiądz właśnie ujawnił kwotę, Polacy nie mogli się spodziewać

proboszcz
fot. CanvaPro/Rodnae

W Polsce wytworzyło się wiele mitów i plotek na temat zarobków księży. Sprawę postanowił wyjaśnić pewien proboszcz, który w jednym z wywiadów posłużył się konkretnymi kwotami.

W rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” wyjawił, ile tak naprawdę zarabia on i jego koledzy po fachu.

 

Ile zarabia proboszcz?

Jeden z warszawskich proboszczów, ksiądz Leszek Slipek zdradził we wspomnianym wyżej wywiadzie, że zarobki jego kolegów po fachu mieszczą się w przedziale od 2 do 3,5 tysiąca złotych brutto. 

Od tego należy więc odliczyć jeszcze podatek, a ten w przypadku księży jest nieco bardziej korzystny niż dla pozostałych obywateli. To jednak widełki mocno uproszczone, ponieważ zarobki księży zależą od wielu różnych czynników, przede wszystkim tego, jak zaangażowany w życie wspólnoty jest kapłan

Śmierć kliniczna: wyznał, co ukazało mu się przed oczami, gdy umierał

Od czego zależą zarobki proboszcza i innych księży?

W rzeczywistości zarobki duchownych mogą być znacznie wyższe od tych, o których mówi warszawski proboszcz. Wynika to z tego, że księża w ramach swojej posługi mogą angażować się w wiele działań, które dadzą im dodatkowe fundusze.

Mają możliwość nauczania religii, za co też oczywiście jest im płacone. Z dodatkowym zarobkiem wiążą się także role kapelanów poszczególnych służb. Pieniądze przynosi im też wyprawianie pogrzebów, czy innych sakramentów oraz chodzenie po kolędzie. Im bardziej ksiądz zbędzie więc aktywny zawodowo, tym więcej zarobi.

Nowe możliwości zarabiania dla duchownych

Postęp technologiczny sprawił, że księża, w tym proboszczowie, mogą teraz zarabiać także na działalności w sieci. W polskim internecie już funkcjonuje kilku kapłanów, których popularność pozwala im na generowanie zarobków z tej aktywności. 

Te pieniądze są już jednak praktycznie niemożliwe do oszacowania, bo zależą od bardzo indywidualnych czynników. Niemniej, zawsze to jakiś grosz.

Tagi: proboszcz