Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Ile czytają Polacy? Na tle Europy, wypadamy zaskakująco dobrze
Fot.unsplash.com @katybelcher

Ile czytają Polacy? Na tle Europy, wypadamy zaskakująco dobrze

17 września 2018
Autor tekstu: Barbara Ruppel

Ile czytają Polacy? W ostatnim czasie dużo się mówi o niskim poziomie czytelnictwa w Polsce. Jak się okazuje, nie jest aż tak źle z naszym czytelnictwem. Najnowsze badania przeprowadzone przez World Economic Forum to potwierdzają.

WEF postanowił zbadać ile czasu na czytanie poświęcają mieszkańcy poszczególnych krajów Europy. Pozycja Polski w tym rankingu może zaskoczyć. Jeśli jesteście ciekawi ile czasu dziennie spędzają Polacy na czytaniu i jak wypadamy na tle innych krajów Europy, czytajcie dalej.

Ile czytają Polacy, statystyki?

World Economic Forum zamieścił w sieci info-grafikę, gdzie został pokazany czas spędzany na czytaniu przez mieszkańców europejskich krajów. Pierwsze miejsce zajęła Estonia ze średnim czasem 13 minut spędzanych na czytaniu. Na drugim miejscu ex aequo, z wynikiem 12 minut, uplasowała się Finlandia i…Polska. Dziennie mieszkańcy naszego kraju spędzają statystycznie 12 minut dziennie. Ten imponujący wynik warto zestawić z państwami, które znalazły się na szarym końcu zestawienia — Francja, z 2 minutami dziennie, a także Rumunia, Włochy i Austria, gdzie poświęca się przeciętnie 5 minut dziennie na czytanie.

Czy ilość czasu spędzanego na czytanie wpływa na to, ile czytają Polacy? Niestety nie. Od 10 lat w Polsce utrzymuje się dość niski poziom czytelnictwa — jeszcze rok temu była to tendencja spadkowa, z poziomem czytelnictwa na poziomie 37%. Natomiast w tym roku, jak wynika ze statystyk, tendencji spadkowej już nie ma, co jest bardzo pozytywną zmianą — obecnie czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie 38%. Ta niewielka zmiana może być zalążkiem wielkiej, choć powolnej zmiany. W grupie intensywnych czytelników, a więc osób, które przyznają się do przeczytania powyżej siedmiu tytułów rocznie, poziom również utrzymał się na stałym poziomie 9%, ale z widoczną perspektywą wzrostową.

W rozmowie z Onetem, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie, Tomasz Makowski z optymizmem patrzy na przyszłość polskiego czytelnictwa. Makowski potwierdził kilka interesujących i zachęcających faktów, jakie pokazały tegoroczne badania dot. czytelnictwa w Polsce: książka stała się prezentem luksusowym — jest coraz chętniej dawana w prezencie. Polacy lubią więc dawać i otrzymywać książki. Czytelnictwo książek, które otrzymaliśmy w prezencie jest dużo wyższe niż w latach poprzednich. Inną pozytywną zmianą w polskim czytelnictwie jest to, że wyrównała się przepaść między czytelnictwem w wielkich miastach i małych miejscowościach.

Ile czytają Polacy, jakie książki wybierają?

Jeśli chodzi o sposób czytania, to pozostajemy w tyle na tle Europy pod względem popularności e-booków i innych elektronicznych książek — w innych krajach wynosi aż 50%, natomiast w Polsce e-booki czyta około 6% Polaków . Najczęściej Polacy sięgają po papierowe książki . Co ciekawe, osoby, które czytają papierowe książki, właśnie z książek zdobywają wiedzę o świecie i interesujących ich tematach. Osoby, które nie czytają, informacje o świecie czerpią z radia i telewizji.

To, ile czytają Polacy jest według znawców zależne od otoczenia i wychowania. Aż 80% osób, które wychowywały się w rodzinach czytających, czyta dużo więcej książek , niż osoby, które wychowały się w rodzinach, w których nikt nie czytał. Ponadto, jeśli nasi znajomi czytają, to najprawdopodobniej my też częściej sięgniemy po książkę.

Jak można poprawić czytelnictwo w Polsce? Ostatnio pojawiło się wiele festiwali i inicjatyw promujących czytanie książek. Coraz więcej jest także multimedialnych bibliotek, w których można wypożyczyć e-booka. Na to, ile czytają Polacy ma również wpływ rodzaj lektury — Polacy najchętniej sięgają po książki przygodowe (aż 30%). Co ciekawe, Polacy chętnie czytają książki historyczne — aż 21%. Zainteresowanie tego typu pozycjami ma swoje odzwierciedlenie na rynku wydawniczym — coraz więcej książek historycznych i przygodowych pojawia się w księgarniach.

Od kilku lat prężnie rozwija się również kultura czytelnicza — organizowane są Festiwale, Targi Książek, spotkania z autorami, akcje czytelnicze angażujące nie tylko starszych, ale i młodych czytelników. Według Tomasza Makowskiego z Biblioteki Narodowej wzrosło również czytelnictwo wśród seniorów.

Czy według was to, ile czytają Polacy ulegnie jeszcze zmianie na lepsze, czy raczej będzie tylko gorzej?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przepis na pizzę. Jest łatwy i szybki
  2. Znaki zodiaku, które są największymi optymistami! Z nimi zawsze jest fajnie
  3. Oczyszczająca maseczka z węgla? Kilka banalnie prostych przepisów

źródło: noizz.pl, onet.pl, euractiv.pl, wyborcza.biz, dziennikpolski24.pl

Obserwuj nas w
autor
Barbara Ruppel

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy