Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Nagashibay Zhusupov był likwidatorem w Czarnobylu. Po obejrzeniu serialu HBO popełnił samobjóstwo
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 19.07.2019 18:51

Nagashibay Zhusupov był likwidatorem w Czarnobylu. Po obejrzeniu serialu HBO popełnił samobjóstwo

HBO: Czarnobyl
pixabay.com/ Studioklick

HBO Czarnobyl, pięcioodcinkowy serial, który pojawił się na popularnej platformie, wywołał wśród widzów mieszane uczucia. Ukazanie tragicznego wydarzenia z 1986 roku jednym przybliżyło ważną część historii Europy, u innych natomiast innych spotęgowało bolesne wspomnienia.

Nagashibay Zhusupov został zesłany do miejsca zdarzenia przez sowiecki rząd. Sprawujący funkcję likwidatora miał pomóc w usunięciu skutków katastrofy. Choć wszystko wydarzyło się prawie cztery dekady temu, demony przeszłości nie pozwalały o sobie zapomnieć. Mężczyzna popełnił samobójstwo po obejrzeniu emitowanego przez HBO serialu…

Awaria elektrowni jądrowej

26 kwietnia 1986 roku, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do eksplozji w elektrowni jądrowej. Chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się na terenie Białorusi, Rosji i Ukrainy, jednak skutki tragedii odczuwalne były w całej Europie, w tym Polsce.

HBO Czarnobyl: serial bił rekordy oglądalności

Największy na świecie wypadek jądrowy stał się inspiracją dla reżysera, Johana Rencka i scenarzysty, Craiga Mazina. Twórcy serialu chcieli przybliżyć tragiczne wydarzenie z lat 80. jak najszerszej publiczności. Zekranizowana lekcja historii została doceniona na całym świecie. Serial otrzymał aż 16 nominacji, w tym tę za najlepszy serial limitowany i najlepszy scenariusz. Niestety, Czarnobyl rozdrapał również rany, o których uczestnicy tragicznego zdarzenia woleliby zapomnieć…

Samobójstwo Nagashibay’a Zhuspova

Jedną z osób bezpośrednio zaangażowanych w usuwanie skutków tragedii był Nagashibay Zhuspov. Mężczyzna pracował jako likwidator Czarnobyla, poświęcając pracy swoje życie prywatne i zdrowie. Pomimo bezgranicznego oddania powierzonym mu zadaniom, mężczyzna nie został doceniony przez rząd.

Większość weteranów z Czarnobyla otrzymała bardzo wysokie wynagrodzenie i możliwość zamieszkania w luksusowych apartamentach. Zhuspov pozostał z niczym. Zmagający się również z chorobą popromienną cierpiał na zawroty głowy i nagłe omdlenia.

Córka 61-letniego mężczyzny wyznała, że serial HBO Czarnobyl, a zarazem sięgnięcie pamięcią do bolesnych wydarzeń, było dla niego bardzo trudnym doświadczeniem. Likwidator rzucił się z dachu pięciopiętrowego budynku, ginąc na miejscu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

HBO Czarnobyl

Nagashibay Zhusupov pełnił w Czarnobylu funkcję likwidatora. Do jego zadań należało usuwanie skutków katastrofy na miejscu zdarzenia.

HBO Czarnobyl

Po obejrzeniu serialu mężczyzna popełnił samobójstwo, skacząc z dachu pięciopiętrowego budynku w Kazachstanie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Serial Czarnobyl HBO nie spodobał się w Rosji. Wyprodukują swój serial o wybuchu elektrowni
  2. Katee Sackhoff w najnowszym serialu Netflix! O czym opowie „Another Life”?
  3. „The Stranger Things” Netflixa to plagiat? Reżyser wysunął poważne oskarżenia
  4. Filmy lat 90., które zmieniły kino. 8 kultowych produkcji, które musisz znać!
  5. Filmy kostiumowe, które trzeba znać. Top 10 najlepszych filmów kostiumowych wszech czasów

Źródło: hbo.pl, popularne.pl

Powiązane
Helena Englert; Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek
Jak dobrze znasz rodziny gwiazd? Quiz tylko dla prawdziwych fanów