Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Hanna Dunowska zachwycała Polaków, odeszła nagle 3 lata temu. Mało kto wie, czym zajmowała się przed śmiercią
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 31.07.2022 20:16

Hanna Dunowska zachwycała Polaków, odeszła nagle 3 lata temu. Mało kto wie, czym zajmowała się przed śmiercią

Hanna Dunowska
fot. TRICOLORS/East News

Hanna Dunowska zmarła 1 sierpnia 2019 roku. Swego czasu była uważana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek polskiego kina i teatru. Nie każdy jednak wie, że ostatnie lata swojego życia poświęciła nowo odkrytej pasji.

W swoim życiu Dunowska musiała zmierzyć się z nowotworem piersi. W 2012 udało jej się jednak wrócić do zdrowia i zacząć życie na nowo. Niestety, minęło zaledwie kilka lat, a media uderzyła informacja o jej śmierci.

Kim była Hanna Dunowska?

Hanna Dunowska przyszła na świat w Mińsku Mazowieckim w 1958 roku. Tuż po ukończeniu liceum rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie i szybko wkroczyła na wielkie ekrany. Aktorka zadebiutowała w 1980 roku w roli Ewy w filmie „Czułe miejsce”. Później można ją było zobaczyć w takich produkcjach jak „Bez końca”, „07 zgłoś się” czy „Psy”. Największą sympatię zdobyła jednak dzięki programowi „Czar par”, który współprowadziła razem z Krzysztofem Ibiszem w latach 1993-1996. Chociaż kariera aktorki świetnie się układała, to z czasem zaczęły pojawiać się u niej problemy w życiu prywatnym.

Hanna Dunowska była mężatką dwa razy. Oba jej związki zakończyły się rozwodem, a po drugim z nich gwiazda usłyszała diagnozę raka piersi. Walkę z chorobą udało jej się jednak wygrać, a odzyskane zdrowie skłoniło ją do wprowadzenia zmian w życiu.

— „Pan rak” zmusił mnie do zastanowienia się nad życiem. Zrozumiałam, że paradoksalnie jest moim sprzymierzeńcem! Sprawił, że zaczęłam zwracać wreszcie uwagę na to, co czuję, czego chcę, a na co się nie zgadzam. To była wielka konfrontacja ze sobą — mówiła w jednym z wywiadów.

Dunowska zmieniła swoje życie

Hanna Dunowska rozpoczęła studia w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie, a później studia podyplomowe na wydziale psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Następnie podjęła pracę jako psychoterapeutka w założonym przez siebie Ośrodku Rozwoju i Psychoterapii „Przemiany”. Ponadto pomagała ofiarom przemocy w Centrum Praw Kobiet oraz współpracowała z Centrum Psychologiczno-Terapeutycznym Wspierania Rodziny w Pruszkowie.

— Dzięki tym studiom zaczęłam poznawać siebie i swoje potrzeby, przyczyny podejmowania ważnych decyzji. Pierwsze małżeństwo nie wyszło, więc w drugim byłam zaprogramowana na to, by nie popełnić błędów — mówiła w rozmowie z „Rewią”.

1 sierpnia 2019 roku nieoczekiwanie przekazano informację o śmierci gwiazdy. Nie ujawniono jednak dokładnych przyczyn jej zgonu. Pogrzeb Hanny Dunowskiej odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a jej urnę pochowano w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Hanna Dunowska
Grób Hanny Dunowskiej

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Krystyna Janda była prześladowana przez pedofila. Dramatyczne wyznanie aktorki
  2. Śniadanie w ogrodzie, wspólna kawa. Katarzyna Dowbor spędziła poranek z wyjątkową osobą, zdjęcie mówi wszystko
  3. You Can Dance. Między Katarzyną Cichopek a Idą Nowakowską zrobiło się gorąco. Żadna nie chce odpuścić