Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Filmy o podróżach. Przeżyj wakacyjną przygodę na ekranie!
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 02.08.2019 15:59

Filmy o podróżach. Przeżyj wakacyjną przygodę na ekranie!

Filmy o podróżach
Kadr z filmu „Thelma i Louise”

Filmy o podróżach stanowią sporą część światowej kinematografii. Nawet najlepsze kostiumy, muzyka i scenografia nie oddadzą piękna natury, którymi reżyserzy raczą widzów na wielkim ekranie. Poniżej odnajdziecie kilka wybitnych produkcji, ukazujących symbolikę drogi w sposób magiczny i niezapomniany!

Motyw wyprawy może przybierać wiele różnych form. To nie tylko chęć poznawania najbardziej odległych rejonów świata, ale przede wszystkim własnego, często dość mrocznego oblicza. Bohaterowie filmów, porozrzucani po różnych zakątkach świata, z czasem dostrzegają, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Prosta historia (1999)

Alvin Straight, będący u kresu życia, wyrusza w samotną podróż, by pojednać się z chorym bratem. Choć ich relacja została mocno nadszarpnięta, staruszek chowa dumę w kieszeń, chcąc jeszcze raz zobaczyć bliskiemu swojemu sercu mężczyznę.

W tym filmie nie dostrzeżemy efektów specjalnych. Nie ma tu zawiłej, trójwymiarowej fabuły, którą często odnajdujemy w dziełach Davida Lyncha. Wybitny reżyser zabiera nas w dwugodzinną podróż po krętych drogach Wisconsin, na końcu której odnajdujemy miłość, tęsknotę i żal.

Filmy o podróżach: Wszystko za życie (2007)

Christopher McCandless, pełen pasji i ambicji młodzieniec, tuż po ukończeniu studiów porzuca wszystko, by wyruszyć w podróż po Alasce. Mężczyzna wybiera wolność, zbaczając z drogi do pewnej kariery.

Niezwykła przygoda w reżyserii Seana Penna oddaje dzikość serca chłopaka oraz nierozerwalną więź z naturą, która drzemała w nim od zawsze. Produkcja z Emilem Hirchem na czele uwydatnia niesforne oblicze chłopaka, który dobra materialne postanowił zastąpić tym, co liczy się dla niego najbardziej- wolnością.

Siedem lat w Tybecie (1997)

Rok 1939. Heinrich Harrer, austriacki himalaista, opuszcza swoją ciężarną żonę, by wyruszyć w kolejną zaplanowaną wyprawę. Ze względu na wybuch wojny, mężczyzna nie jest w stanie powrócić do domu. Droga, którą pokonuje, by wydostać się z obozu jenieckiego, zaprowadza go do Tybetu, w którym spędza siedem lat swojego życia. Przebywający w Azji mężczyzna odradza się moralnie, za co w dużej mierze odpowiedzialny jest pewien młody chłopiec… Dalaj Lama.

Filmy o podróżach po świecie: Jedz, módl się, kochaj (2010)

Sfrustrowana i wyraźnie zmęczona swoim życiem Elizabeth porzuca wszystko, na co pracowała przez lata, by wyruszyć w niezapomnianą podróż. Kobieta bierze rozwód ze swoim mężem i zostawia za sobą wszystkie swoje obowiązki. Celem jej podróży są Włochy, Indie oraz Indonezja. W rolach głównych niezastąpiona Julia Roberts i Javier Bardem.

Thelma i Louise (1991)

Thelma (Geena Davis), choć młoda i piękna, nie potrafi czerpać przyjemności z życia. Jej apodyktyczny mąż wymusza na niej stałe zajmowanie się domem, traktując partnerkę jak własną gospodynię. Susan Sarandon, przedstawiona na ekranie jako Louise, to niczym niewyróżniająca się kelnerka, która od lat żyje z niepewnym swoich decyzji mężczyzną.

Dwie przyjaciółki postanawiają spędzić weekend za miastem, by odpocząć od codziennych obowiązków i frustrującej rzeczywistości. Incydent, który ma miejsce w przydrożnym barze, zmienia bieg ich wyprawy, a krótki wypad za miasto zamienia się w podróż, u której kresu nic już nie będzie takie samo.

Filmy o podróżach: Truposz (1995)

Jim Jarmush zabiera nas do świata, w którym sen ściera się z jawą. Gdyby tego było mało, produkcja ekscentrycznego reżysera zostaje utrzymana w klimacie westernu XIX wieku.

William Blake przemierza koleją Amerykę Północną, aby w jej wschodniej części rozpocząć pracę na stanowisku księgowego. Gdy dociera do celu, okazuje się, że ta posada jest już nieaktualna. Mężczyzna zaczyna tułaczkę po nieznanych mu rejonach, podczas której poznaje Indianina o imieniu Nikt.

Utrzymane w czarno-białej konwencji dzieło Jarmusha to swoisty balans na granicy groteski, którą co rusz przekracza mistrz ekranowych kreacji- Johny Depp.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Filmy o podróżach

Johny Depp zabiera nas w podróż, która, choć z początku zdaje się nie mieć określonego celu, okazuje się punktem zwrotnym w życiu bohatera.

Filmy o podróżach

Film reżyserii Seana Penna ukazuje niezwykle silną więź, jaką młody mężczyzna stworzył z naturą, zapuszczając się w rejony odległej, zapierającej dech w piersiach Alaski.

Filmy o podróżach

Siedem lat w Tybecie to historia austriackiego himalaisty, Heinricha Harrera, który zbaczając ze ścieżki wytyczonej wcześniej podróży, spędza siedem lat w Tybecie. Wydarzenia i osoby tam poznane zmieniają jego system wartości oraz spojrzenie na otaczający świat.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Filmy z Nicole Kidman. 6 najlepszych propozycji z blond pięknością
  2. Filmy z Robertem de Niro. 5 najlepszych tytułów, w których zagrał aktor
  3. Filmy z Angeliną Jolie. Top 6 produkcji z hollywoodzką pięknością
  4. Filmy z Jennifer Lopez. TOP 8 filmów z piękna gwiazdą, które podbiją wasze serca
  5. Filmy z Seleną Gomez, które podbiją twoje serce! TOP 7 filmów z gwiazdą Disneya w roli głównej
Powiązane
Helena Englert; Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek
Jak dobrze znasz rodziny gwiazd? Quiz tylko dla prawdziwych fanów