Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Czy uważasz, że emerytury w Polsce powinny być wyższe?
wikipedia.org, Sławek

Czy uważasz, że emerytury w Polsce powinny być wyższe?

14 grudnia 2020
Autor tekstu: Natalia Andrejuk

Emerytura w Polsce powinna być wyższa? Co sądzicie na ten temat? Niektórzy Polacy uważają, że wypłacane im świadczenia są niewystarczające, aby opłacić wszystkie aktualne wydatki. Seniorzy mają ich szczególnie sporo, ponieważ dochodzą do tego często bardzo drogie leki. Dodatkowo rozpiętość w wysokości wypłacanych świadczeń jest zadziwiająca. Jak podaje wyborcza.pl, najniższe z nich wynosi zaledwie 4 grosze.

Czy średnia emerytura w Polsce powinna być wyższa? Co o tym myślicie? Często w mediach można usłyszeć historie o starszych ludziach, którzy nie mają z czego opłacić czynszu czy wykupić potrzebnych leków. Myślicie, że trzeba podwyższyć te świadczenia?

Ile wynosi średnia emerytura?

Średnia emerytura wynosi 2236,84 złotego. Jest to informacja pochodząca z pierwszego półrocza 2019 roku, którą podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To wzrost o 4,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 procent, jednak nie mniej niż o kwotę 70 złotych.

Pomimo tego, że w ostatnim okresie rząd wprowadził znaczące zmiany dotyczące emerytur, dla niektórych seniorów to nadal niewystarczająco. Minimalne świadczenia zostały podniesione, a 13. emerytura trafiła do tysięcy seniorów w całym kraju. Jednak nawet taki zastrzyk dodatkowej gotówki nie pomógł wielu z nich. Jesteście za tym, aby emerytura w Polsce była wyższa?

Emerytura: co się wlicza?

Jak podaje ZUS, do emerytury wliczają się: czas naszej aktywności zawodowej i przebywania na różnego rodzaju szkoleniach, pobierane przez nas zasiłki czy inne świadczenia. Ustawa o emeryturach i rentach wymienia tzw. okresy składkowe i nieskładkowe.

W okresach składkowych zawiera się m.in. nasz staż pracy. Są to wszystkie te okresy, za które był za nas odprowadzane składki emerytalne i rentowe. To czas m.in. zatrudnienia na umowę o pracę czy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Analogicznie: okresy nieskładkowe to okresy, w których wspomniane wyżej składki nie były odprowadzane. Jednak liczą się one przy ustalaniu prawa do emerytury. Są to np. okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku chorobowego.

Myślicie, że emerytury powinny być w Polsce wyższe?

Źródła: zus.pl, infor.pl, zadluzenia.com, serwisy.gazetaprawna.pl

Obserwuj nas w
autor
Natalia Andrejuk

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy