Zmiany w edukacji od 2021 r. Minister Czarnek właśnie o wszystkim poinformował, ważne informacje dla rodziców
W 2020 r. wszyscy uczniowie i nauczyciele przeszli ogromny test. Nauka zdalna okazała się ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Teraz minister edukacji Przemysław Czarnek przedstawił plan resortu edukacji na 2021 rok. Nauczyciele widzą jednak nieco inne problemy niż polityk.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zmiany w edukacji chce wprowadzić minister Przemysław Czarnek
- Co powiedział minister Czarnek w rozmowie z TVP Info
- Edukacja w Polsce ma przejść zmianę – co na to nauczyciele
Przemysław Czarnek po rekonstrukcji rządu objął stanowisko ministra edukacji. Według niego istnieje potrzeba m.in. wzmocnienia nadzoru pedagogicznego oraz weryfikacja podręczników do klas trzecich szkół ponadpodstawowych.
Edukacja w 2021 r. – nadchodzą zmiany
Minister Przemysław Czarnek 27 grudnia był gościem w programie TVP Info. Podczas wizyty w studiu podkreślił, że edukacja w Polsce wymaga zmian i nakreślił, jakie plany ma resort. Część z nich minister przedstawił już premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
– Zmiany zostały zaakceptowane. I realizacja punkt po punkcie tych zadań wyznaczonych. A zatem korekta Konstytucji dla nauki, w oparciu o opinie eksperckie, wypełnianie luk nową treścią legislacyjną tam, gdzie one powstały na etapie wdrażania – powiedział Przemysław Czarnek.
W nadchodzącym roku edukacja w Polsce przejdzie rewolucję. Plany resortu są bardzo szczegółowe.
– Reformowanie systemu oświaty, wzmacnianie tego nadzoru pedagogicznego. Ochrona dzieci w szkołach przed demoralizacją, która niekiedy jest serwowana przez organizacje pozarządowe wpuszczane z jakimiś programami niezgodnymi z podstawami programowymi w szkołach. Jak również jednoznaczne uregulowanie kwestii odpowiedzialności finansowej za poszczególne zadania organu prowadzącego, organu nadzoru pedagogicznego, państwa polskiego – wymienił minister.
Przemysław Czarnek podkreślił, że porządna edukacja powinna rozpocząć się od wymiany podręczników, dotyczy to przede wszystkim uczniów klas trzecich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Ostatnio minister poinformował również o zmianach w doborze lektur.
Edukacja w Polsce – punkt widzenia nauczycieli
Zmiany w edukacji na 2021 rok wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego wzbudzają emocje i kontrowersje.
Paweł Lęcki, nauczyciel z Trójmiasta, opublikował obszerny wpis w mediach społecznościowych o zmianach, jakie ma przejść edukacja w Polsce. Według mężczyzny niektóre problemy są lekceważone.
Lęcki napisał o tym, że Ministerstwo Edukacji nie widzi m.in. rosnącej depresji i wzrastającego zniechęcenia, spadającej z dnia na dzień motywacji, realnych lęków i obaw związanych z pandemią, enigmatycznych zmian w egzaminach, spraw związanych z ocenianiem, sprawdzianami, z rolą rodziców w zdalnej edukacji, z rolą nauczycieli.
Zmiany zaproponowane przez ministra edukacji mają wejść w życie od 2021 r. Nie podano jednak konkretnych terminów. Wielu rodziców wciąż zastanawia się, kiedy ich dzieci będą mogły wrócić do lekcji stacjonarnych w placówkach. Wstępnie poinformowano o 18 stycznia.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Marina ucieka z Polski po świętach. Do Włoch leci prywatnym samolotem, prawdziwe luksusy, co za wnętrze
- Sieć sklepów wydała pilne oświadczenie. Kupiłeś ten produkt? Szybko go zwróć
-
W sylwestra mogą nam wlepić mandat? Uwaga, rzecznik rządu nie pozostawia złudzeń