Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie dotyczące nauki w trybie zdalnym
Z uwagi na nieustającą pandemię koronawirusa władze zmuszone były przedłużyć obowiązujące restrykcje do 18 kwietnia. W ich świetle uczniowie mogą odbywać jedynie tryb nauki zdalnej z kilkoma wyjątkami. Zamknięte są także przedszkola oraz żłobki. Dziś weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie.
Tryb nauki zdalnej ma zniwelować ryzyko zakażenia koronawirusem wśród uczniów i pracowników placówek szkolnych do zera. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na naukę domową, wobec czego wystosowano specjalne rozporządzenie.
Rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej
Trzecia fala koronawirusa wciąż nie zezwala na powrót uczniów do szkół, wobec czego zdecydowano o zamknięciu żłobków i przedszkoli, oraz nauce zdalnej uczniów klas I-III szkół podstawowych. Istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Wymagany jest do tego wniosek złożony przez rodziców.
Władze szkół mają obowiązek organizacji zajęć w placówkach szkolnych lub przedszkolnych dla dzieci, posiadających orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego, oraz dla pociech rodziców wykonujących zawody, związanych z bezpośrednią walką z COVID-19, tj.: policja, lekarz, czy straż pożarna.
Sytuacja ma się podobnie w odniesieniu do szkół ponadpodstawowych. Co więcej, dyrektorzy powinni organizować zajęcia w placówce szkolnej uczniom, którzy z uwagi na swoją niepełnosprawność nie są przystosowani do trybu nauki zdalnej.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
W świetle nowego rozporządzenia, co najmniej do 18 kwietnia zdalnie mają odbywać się także praktyczna nauka zawodowa. Ten sam termin jest wyznacznikiem niemożności podejmowania nauki u swoich pracodawców.
Maturzyści z ułatwieniami
Warto wspomnieć, że uczniowie, którzy nie mają zapewnionych odpowiednich warunków mieszkalnych do nauki zdalnej, mogą podejmować naukę w szkołach z uwzględnieniem niezbędnych zasad reżimu sanitarnego.
Rozporządzenie zezwala również na organizację nauki dla uczniów klas VIII szkół podstawowych, a także maturzystów, którzy w tym roku będą podchodzić do egzaminów. Dotyczy ona jedynie przedmiotów, które muszą lub mają zamiar zdawać.
Nauka ma być przeprowadzana w małych grupach lub na indywidualnych konsultacjach. W dalszym ciągu dozwolone jest organizowanie sprawdzianów lub testów sprawdzających wiedzę uczniów, przygotowujących się do wyżej wspomnianych egzaminów.
Na terenach placówek szkolnych istnieje możliwość przeprowadzania wszelkich turniejów, olimpiad, czy konkursów wiedzy. O powrocie dzieci do szkół wypowiedział się także minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek .
Artykuły polecane przed redakcję Lelum:
- Norbi strojem na pogrzebie Krawczyka wywołał duże emocje
- Głogów: policja opublikowała nagranie. Widać co stało się chwilę przed interwencją
- Meghan Markle i książę Harry w oryginalny sposób pożegnali księcia Filipa
Źródło: wiadomosci.wp.pl