Wśród bagażu tego mężczyzny znaleziono…dziecko. Zostało zeskanowane
Dziecko zostało zeskanowane wraz z bagażami podczas kontroli celnej na przejściu granicznym pomiędzy Polską a Ukrainą. Odpowiednie służby zajmują się zbadaniem tego, jak doszło do tej sytuacji. Rodzicom dziecka nie zostały postawione żadne oskarżenia. Według służby celnej, natomiast, wszystko przebiegło zgodnie z procedurami.
Przejście przez kontrolę celną nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Niezależnie od tego, jak zgodnie z procedurami się postępuje, zawsze prowadzi to do wielu stresowych sytuacji. Sama konieczność stania w długich kolejkach podczas podróży nikomu się nie uśmiecha. Ciężko wyobrazić sobie, co poczuli inni pasażerowie tego autokaru, gdy okazało się, że wśród bagażu jednego z mężczyzn znaleziono dziecko.
Dziecko wśród bagażu
Do zdarzenia doszło pod koniec lipca na przejściu granicznym pomiędzy Uraniną a Polską w Korczowej. W budynku odpraw autokarów, podróżujące z rodzicami dziecko weszło na taśmę, po której jadą przeznaczone do zeskanowania bagaże i zostało naświetlone promieniami Roentgena. Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, skanowanie zostało natychmiast przerwane.
Dziecko od razu wróciło pod opiekę rodziców. Jego zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo — promienie używane do prześwietlania bagażu generują dawkę napromieniowania mniejszą niż prześwietlenie u stomatologa. W Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu trwają prace nad zbadaniem, jak doszło do tego zdarzenia i zminimalizowania prawdopodobieństwa podobnych zdarzeń w przyszłości.
Dziecko weszło na taśmę bagażową.
Czy napromieniowanie jest niebezpieczne?
Napromieniowanie jest niebezpieczne, jeśli występuje w dużych dawnych przez wydłużony czas. Na przykład przebywanie w rdzeniu reaktora w Czarnobylu, bez ubrań obronnych, wciąż byłoby skrajnie niebezpieczne, nawet po tylu latach od katastrofy. To są jednak przypadki bardzo skrajne. Natomiast promieniowanie jest obecne w naszych życiach codziennie.
Poza takimi momentami jak na przykład prześwietlenie wciąż jesteśmy narażeni na przyjmowanie promieniowania kosmicznego, gleby, a także pochodzącego z pierwiastków radioaktywnych, które przyjmujemy wraz z jedzeniem i piciem.
Tak więc chłopcu kóry wszedł przypadkiem do maszyny skanującej bagaże na pewno nic się stało . Tym bardziej że tak jak powiedziała portalowi TVN24 rzeczniczka urzędu, urządzenia rentgenowskie używane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa i są dopuszczone do użytkowania na terenie UE i Polski.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Nie każde promieniowanie jest szkodliwe.
Dzieci mają w zwyczaju się oddalać.
ZOBACZ TEŻ:
- Majątek Lewandowskiej robi wrażenie. W rok zarobiła astronomiczną sumę
- Znaki zodiaku, które potrafią wyczuć fałszywych ludzi. Nic się przed nimi nie ukryje
- Panna młoda dzień po ślubie obudziła się nie w swojej sypialni. Była przywiązana do łóżka
- Teściowa postanowiła zrobić imprezę w domu swojej córki. Gdy jej mąż niespodziewanie się zjawił, zemdlał
- Przypadkiem zobaczyła monitoring z wesela. Jest zdruzgotana, goście nie wiedzieli, że wokół były ukryte kamery
- Ten test powie o Tobie więcej niż każdy psycholog. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pozornie prostych pytań
źródła: tvn24.pl, atom.edu.pl