Dni, w których obowiązkowo musisz iść do kościoła jeśli jesteś katolikiem. Absencja jest grzechem ciężkim
Choć w ostatnich latach liczba praktykujących katolików w Polsce spada, wiara jest wciąż dla wielu osób bardzo ważna. Tacy ludzie w szczególności powinni wiedzieć, w jakie dni są zobligowani do pójścia do kościoła, by na ich sumieniu nie pojawił się grzech ciężki. Nie jest to bowiem takie oczywiste.
Wierzący powinni pojawić się na mszy w każdą niedzielę. Są jednak jeszcze inne dni w roku, które nie muszą wypaść pod koniec tygodnia, a w które również należy udać się do kościoła.
To grzech, jeśli wtedy nie pójdziesz do kościoła
Nie wszystkie kościelne ceremonie i wydarzenia są dla katolików obowiązkowe. Są jednak takie okazje, których pominięcie wiąże się z grzechem ciężkim. Ze względu na różne wpływy kulturowe, nawet osoby wierzące nie do końca wiedzą, które święta są najistotniejsze. Warto więc o tym przypomnieć, szczególnie przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem.
No właśnie, obowiązkiem jest bowiem uczestniczenie w mszy w ten konkretny dzień. Nie ma natomiast obligu, by udać się do kościoła w Wigilię czy nawet następujący po Bożym Narodzeniu Dzień św. Szczepana.
Okres świąteczno-noworoczny jest zresztą wyjątkowo bogaty w ważne dla wierzących wydarzenia. Ci muszą bowiem pamiętać, by być w kościele 1 stycznia z okazji Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, niezależnie od tego, jak długo bawili się w Sylwestra. Mało tego, kilka dni później, bo już 6 stycznia, również są zobligowani do obecności na mszy z uwagi na Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Na liście najważniejszych świąt znajduje się oczywiście Wielkanoc. Niezwykle istotne jest także Boże Ciało, które wypada na 60 dzień po ostatnim dniu Wielkiego Tygodnia. Najmniej oczywiste spośród istotnych świąt może być dla wierzących to wypadające na 15 sierpnia. Wtedy bowiem obchodzone jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Obecność na mszy jest obowiązkowa również 1 listopada na Wszystkich Świętych.
Ci wierzący, którym zależy na czystym sumieniu i dobrej relacji z Bogiem powinni więc bezwzględnie pojawiać się w wyżej wspomniane dni na mszy. W przeciwnym wypadku muszą liczyć się z grzechem ciężkim.
Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki, które usprawiedliwiają wierzących w przypadku nieobecności. Występują w przypadku choroby, konieczności opieki nad chorym bliskim lub w momencie nieobecności kapłana, który miał mszę odprawić.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
- Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
- W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy