Dlaczego kot się krztusi? Powód może być poważny
Dlaczego kot się krztusi? Powód tej sytuacji może być bardziej lub mniej poważny i na pewno nie powinno się go lekceważyć. To tylko pogorszy sytuację. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że nasz ulubieniec boryka się z problemem krztuszenia lub męczącego kaszlu, powinniśmy udać się do weterynarza.
Gdy widzimy, że nasz ulubieniec regularnie się krztusi, ma odruchy wymiotne, powinniśmy zareagować natychmiastowo. To niekomfortowa sytuacja zarówno dla biednego zwierzęcia, jak i zmartwionego właściciela. Zachowaj spokój, bo przyczyna nie musi być poważna, ale może. Dlaczego kot się krztusi?
Dlaczego kot się krzusi? Słynny ”kłaczek”
Twój pupil kilka razy dziennie wiele czasu poświęca na toaletę, dokładnie wylizując całe futerko. To częste, że martwe włosy trafiają do jego żołądka, To właśnie złogi zlizanej sierści powodują, że kot może kaszleć lub zwymiotować strzępkiem sierści . Martwy włos usuwany jest z organizmu poprzez wypróżnianie się. Tak koty ”same” radzą sobie z ”kłaczkiem”.
Czasem jednak złogi sierści są zbyt duże, by organizm samodzielnie mógł się pozbyć. Kot wymiotuje, dławi się, kaszle, krztusi, jest apatyczny. Kulki sierści, zwane pilobezoarami prowadzą do wrzodów żołądka. Mogą częściowo zapchać jelita, a nawet cały przewód pokarmowy, a to już stanowi śmiertelne zagrożenie dla twojego kota.
Jak leczyć pilobezoary u kota?
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną krztuszenia się kota mogą być złogi sierści w żołądku, koniecznie udaj się do weterynarza , który zbada problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. W przypadkach skrajnych potrzebna może być interwencja chirurgiczna. Jeśli sytuacja nie jest aż tak poważna, lekarz może zalecić lewatywę, czopki, kroplówkę, pastę odkłaczającą albo podawanie kotu parafiny . Dzięki tym środkom jest szansa, że włosy uda się usunąć bez konieczności operacji.
Dlaczego kot sie krztusi?
Choć zakłaczenie jest częstą przyczyną krztuszenia się, u każdego mruczka problem może mieć bardzo różne podłoże. Powodem mogą być nie tylko złogi sierści, ale inne choroby lub zaleganie ciała obcego. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że twój pupil się krztusi , udaj się z nim do weterynarza.
Zobacz zdjęcia:
Dlaczego kot się krztusi? Powody mogą być rozmaite.
Zakłaczenie się to częsty powód kaszlu i odruchów wymiotnych u kotów.
Jeśli twój kot wymiotuje, męczy go kaszel lub krztusi się — każdy z tych objawów świadczy o tym, że niezbędna jest wizyta u weterynarza.
Zwierzę, które cierpi z powodu złogów sierści w organizmie, często jest też apatyczne, nie ma apetytu, z trudem się wypróżnia lub nie wypróżnia się wcale. To bardzo niebezpieczny stan, zagrażający życiu zwierzęcia.
Im szybciej twój pupil trafi w ręce specjalisty, tym lepiej!
Zobacz też:
- Dlaczego kot udaje chleb? Kocia pozycja, która bawi do łez
- Dlaczego kot pije wodę z kranu? Poznaj prawdziwe powody
- Manul stepowy. Rasa kota, która ma 2 miliony lat!