Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Czym jest Kamień Przeznaczenia obecny podczas koronacji Karola III. Ma niezwykłą historię
fot. BEN STANSALL/AFP/East News, SUSANNAH IRELAND/AFP/East News

Czym jest Kamień Przeznaczenia obecny podczas koronacji Karola III. Ma niezwykłą historię

6 maja 2023
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Podczas koronacji Karola III widzowie zachodzili w głowę, czym właściwie jest ten ogromny kamień oraz jakie jest jego znaczenie. Brytyjczycy dobrze znają historię Kamienia Przeznaczenia — teraz przybliżamy ją naszym czytelnikom.

Skąd wziął się Kamień Przeznaczenia oraz jakie ma właściwości? Odpowiadamy!

Kamień Przeznaczenia został przywieziony ze Szkocji specjalnie na koronację Karola III

Kamień Przeznaczenia opuścił Zamek w Edynburgu po 25 latach. W czwartek 27 kwietnia, w ramach przygotowań do zbliżającej się uroczystości, kamień został wyniesiony podczas podniosłej procesji, w której udział wzięli m.in. Humza Yousaf, przedstawiciel szkockiego rządu, i Joseph Morrow, reprezentant brytyjskiego monarchy. Do Londynu został on przetransportowany w specjalnym dębowym transporterze. Po co tyle zachodu? Okazuje się, że bez Kamienia Przeznaczenia koronacja króla Karola III nie byłaby możliwa.

Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda podczas koronacji Karola III. Ich ubiór to strzał w dziesiątkę

Burzliwe losy Kamienia Przeznaczenia. Wrócił do Anglii na czas koronacji Karola III

Historia wysp brytyjskich obfituje w wiele niesamowitych legend. Jedną z nich jest historia Kamienia Przeznaczenia. Bywa on nazywany “kamieniem proroczym”, ponieważ według podań jego zadaniem przez wieki było wskazywanie kolejnych władców , którzy mieli zasiąść na tronie. Ponoć władca królestwa Dalriady w celtyckiej Szkocji - Fergus Mór w V wieku n.e. przywiózł kamień z Irlandii. Wtedy stał on się symbolem szkockiej niepodległości. Inna legenda mówi, że kamień służył jako poduszka dla biblijnego patriarchy Jakuba w Bettel.

Od 841 roku kamień był znany pod nazwą Kamienia Koronacyjnego, używano go od koronacji szkockich królów. W 1296 roku podczas wojny o niepodległość został przejęty przez Edwarda I i trafił do Anglii. W 1950 roku podczas Bożego Narodzenia czterech studentów z Glasgow włamało się do Opactwa Westminsterskiego i zabrało kamień z powrotem do Szkocji. 11 kwietnia 1951 roku kamień zwrócono do Opactwa Westminsterskiego i dołączono do krzesła koronacyjnego, na którym dwa lata później odbyła się koronacja królowej Elżbiety II.

W lipcu 1996 roku królowa Elżbieta II i premier John Major uzgodnili, że kamień zostanie zwrócony Szkocji pod warunkiem, że będzie on wracał do Anglii na każdą koronację.

Kamień Przeznaczenia wróci do Szkocji za kilka tygodni

Według podań, kamień w 841 roku trafił do opactwa w Scone i dzięki temu zawdzięcza swoją pierwotną nazwę, pod którą też jest znany — Kamień ze Scone. Jego pochodzenie oraz symbolika , którą jest pokryty, pozostaje dla naukowców zagadką. Badacze uważają, że w znakach wyrytych w kamieniu może znajdować się wskazówka, jak wyglądała historia Wielkiej Brytanii, a w szczególności Szkocji.

Kilka tygodni po koronacji Karola III kamień z powrotem zostanie przetransportowany do zamku w Edynburgu.

Kamień Przeznaczenia, Karol III
fot. SUSANNAH IRELAND/AFP/East News

źródło: interia.pl

Genetyczny problem księcia Harrego, taki ma również jego brat. Widać go na zdjęciach z koronacji Karola III
Eurowizja: "wygląda niesamowicie". Blanka wyszła na scenę, świat Polką zachwyci się od pierwszego wejrzenia
Tagi: kamień
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan

Jestem świeżo upieczoną absolwentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów na Collegium Civitas. Praca ze słowem pisanym jest dla mnie nie tylko sposobem na życie, ale również rozrywką. Prywatnie uwielbiam czytać książki kryminalistyczne, podróżować i gotować. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy