Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Czy warto być asertywnym? 15 powodów na TAK!
unsplash.com @rawpixel

Czy warto być asertywnym? 15 powodów na TAK!

28 czerwca 2019
Autor tekstu: Redakcja Lelum.pl

Czy warto być asertywnym? Asertywność to niezwykle pożądana cecha wśród ludzi. Przydaje się w wielu aspektach życia, zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Niestety asertywność nie jest łatwa. Jeśli zastanawiacie się, czy wyrażanie potrzeb przy jednoczesnym zachowaniu szacunku jest potrzebne, przeczytajcie poniższy artykuł!

Czy warto być asertywnym? Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co oznacza asertywność? Asertywność to umiejętność/zdolność wyrażania swoich poglądów w jasny i otwarty sposób. Człowiek asertywny dba o to, by zaspokoić swoje potrzeby, przy równoczesnym szacunku do innych. Jeżeli nie jesteś osobą asertywną, ale chciałbyś nauczyć się mówić „Nie”, ten artykuł jest dla ciebie.

Jak nauczyć się mówić nie?

Ludzie asertywni szanują cudze zdanie, jednak oczekują również respektowania swoich praw, potrzeb i oczekiwań. Osoba asertywna domaga się respektowania swoich praw, jednak nie kosztem drugiego człowieka.

Czy warto być asertywnym? Od najmłodszych lat towarzyszy nam wiele powiedzeń dotyczących asertywności. Jednym z nich jest chociażby ”nie dać sobie w kaszę dmuchać”, co oznacza bronienie własnych interesów, nie dać się oszukać. Dzisiaj coraz rzadziej słyszymy to powiedzenie, jednak z całą pewnością można używać go wymiennie z postawą asertywności.

Dlaczego bycie asertywnym nie jest łatwe?

Jeżeli masz problem z odmawianiem, a wyręczanie innych w obowiązkach to twój chleb powszedni, poważnie powinieneś się zastanowić nad sobą. Być może charakteryzuje cię brak asertywności. Zacznij od przeczytania ze zrozumieniem definicji wyrazu asertywność. Przemyśl swoją postawę względem rodziny, przyjaciół, a także kolegów i koleżanek z pracy. Być może twoje problemy z asertywnością pojawiają się również w codziennych kontaktach z innymi ludźmi.

Jakie są wady i zalety asertywności?

Asertywność często jest utożsamiana z zarozumiałością. Jest to jednak błędne rozumienie, ponieważ asertywność to pozytywna cecha, natomiast zarozumiałość to zdecydowanie pejoratywne określenie. Niektórym ludziom przeszkadzają ludzie, którzy wykazują się asertywnością. Pamiętajmy, że asertywność to dobra i potrzebna cecha, która pozwala nam się bronić przed innymi ludźmi, ich atakami i żądaniami. Kiedy warto być asertywnym? Zawsze! 🙂 Poniżej znajdziesz sposoby na bycie asertywnym, które potwierdzają fakt, że ta cecha znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Asertywność ułatwi ci codzienne zakupy

W sklepie przy stoisku z serami nie potrafisz w jasny sposób zakomunikować pani ekspedientce, że 30 dekagramów sera to stanowczo za dużo, bo liczyłaś na 20 dekagramów. Zazwyczaj nie chcesz sprawiać problemów i mimo wewnętrznego napięcia i zdenerwowania, odbierasz zakupy przy ladzie i odchodzisz z pochylona głową, zastanawiając się: dlaczego nie byłam w stanie powiedzieć po prostu: nie?

Kontakty z szefem będą przyjemniejsze

Dlaczego warto być asertywnym w kontaktach z ludźmi? Zdecydowanie ułatwia to codzienną komunikację i niweluje występowanie nieporozumień i spięć. Często zostajesz po godzinach i chociaż jesteś zmęczony, to nie potrafisz powiedzieć szefowi, że praca, którą wykonujesz, stanowczo wychodzi poza zakres twoich obowiązków? Obawiasz się, że jeśli dojdzie do konfrontacji, możesz stracić pracę i zostać na lodzie? Wiele osób jest w podobnej sytuacji, co ty.

Strach przed utratą stanowiska sprawia, że pracujemy ponad własne siły. Jeżeli twój szef jest odpowiedzialnym i poważnym człowiekiem, wysłucha cię z uwagą i rozważy wszelkie twoje wątpliwości. Umiejętność mówienia ,,nie” w kwestiach zawodowych jest niezwykle przydatna. Bez niej szybko zostaniesz uznany za człowieka bez mocnego kręgosłupa moralnego, a ludzie, którzy to zauważą, zaczną wykorzystywać twoją dobroć, lojalność i pracowitość.

Koledzy w pracy zaczną cię szanować

Czy warto być asertywnym w pracy? W pracy spędzamy mnóstwo czasu, dlatego relacje z pozostałymi osobami, z którymi widujemy się na co dzień, razem pijemy kawę, rozmawiamy, żartujemy i przede wszystkim — pracujemy, są szalenie istotne. Bycie posłusznym i dobrym to wartościowe cechy. Jeśli jednak koledzy zlecają ci kolejne zadania, a ty z trudem radzisz sobie z natłokiem obowiązków, warto zastanowić się, gdzie popełniłeś błąd. Nie daj się zastraszyć, a jeśli coś ci się nie podoba, mów o tym otwarcie, w jasny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Najważniejsze jest to, by nie dać się zawładnąć negatywnym emocjom, a komunikację opierać na solidnych argumentach; nie na gniewie, krzyku i agresji.

Związek wejdzie na zupełnie nowy poziom

Związek to bez wątpienia praca zespołowa, jednak czasami warto postawić na swoim. Budowanie silnej więzi opiera się na poczuciu bezpieczeństwa, wzajemnej pomocy, czułości i wsparciu, ale asertywność to też mile widziana cecha. Pamiętajmy, by nie urazić drugiej strony, bo może to wywołać poważny konflikt. Kluczem do sukcesu jest opanowanie właściwej sztuki konwersacji. Asertywność to doskonały sposób na to, jak umiejętnie korzystać ze swoich praw, a jednocześnie nie przekraczać cudzych. Czy to nie brzmi zachęcająco? 🙂

Fryzjer nie popełni kolejnych błędów

Każda z nas uwielbia spędzać czas w salonie fryzjerskim. Dla wielu kobiet wizyta u fryzjera jest równoznaczna z poprawą nastroju, pozytywnym podejściem do świata i ludzi. Czasami bywa jednak tak, że wizyta u fryzjera nie kończy się spektakularnym sukcesem, tylko porażką. Zapłakane wracamy do domu ze łzami w oczach, a po drodze zahaczamy o drogerię, by zaopatrzyć się w drogie kosmetyki na porost włosów. Właśnie w takich sytuacjach asertywność powinna być twoją bronią. W sytuacjach klient-usługodawca często dochodzi do spięć i nieporozumień.

Czy warto być asertywnym u fryzjera?

Kluczem to sukcesu jest właściwa komunikacja. Przede wszystkim, po przyjściu do salonu powinnaś w jasny i klarowny sposób wytłumaczyć styliście włosów, czego oczekujesz. Mów otwarcie i nie bój się postawić na swoim, a dzięki temu unikniesz niechcianej koloryzacji lub zbyt mocnego cięcia. Po skończonej wizycie równie ważne jest wyrażenie własnego zdania. Jeżeli nie podoba ci się uzyskany efekt, powinnaś to zakomunikować. Wtedy fryzjer będzie mógł poprawić wykonana usługę, a jeśli to niemożliwe, to masz prawo odmówić zapłaty. Tylko osoby, które wykazują się asertywnością umieją powiedzieć stanowcze ,,nie”. Ta cenna umiejętność niezwykle często przydaje się w życiu.

Czy warto być asertywnym?

Asertywność jest przydatna w wielu dziedzinach życia. Umiejętność mówienia „nie” jest bardzo pomocna i ułatwia funkcjonowanie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Asertywność do niezbywalne prawo. Masz prawo do robienia dokładnie tego, na co masz ochotę, dopóki oczywiście nie rani to kogoś innego. Dopóki twoje intencje nie są agresywne, tylko asertywne. Jeśli sądzisz, że twoje intencje są dobre, nie powinieneś mieć powodów do obaw. Możesz przedstawiać innym ludziom swoje prośby, tak samo, jak inni mogą informować cię o swoich pragnieniach. W obu przypadkach umiejętność odmówienia to niezbywalne prawo, z którego nie wszyscy potrafią (lub nie chcą) korzystać.

Dlaczego nie potrafimy odmawiać?

Bardzo często zdarza się tak, że nie wykształciliśmy w sobie umiejętności sprzeciwu. Zazwyczaj nie potrafimy odmawiać, bo obawiamy się reakcji drugiej osoby. Nie chcemy kogoś urazić, sprawić mu przykrości i wprawić w zakłopotanie. Problem z asertywnością mają często osoby, które nie są wystarczająco pewne siebie, mają zaniżona samoocenę, mają niskie poczucie wartości. Tacy ludzie łatwo wpadają w kompleksy.

Dlaczego nie umiemy odmawiać?

Psychologowie zgodnie twierdzą, że brak asertywności wynika z przekazów wpojonych w dzieciństwie . Wychowanie ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy w dorosłym życiu i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Nasi rodzice i dziadkowie mówili nam, że najważniejsze jest dobre wychowanie, nienaganne maniery i posłuszeństwo. Oczywiście w niektórych sytuacjach te cechy są wymagane i bardzo potrzebne, jednak czasami warto odmówić. Nie powinniśmy przedkładać akceptacji otoczenia nad własne dobro. Sprzeciw jest tak samo potrzebny, jak zgoda.

Czy zawsze warto być asertywnym?

Na pewno stojąc przed lustrem zadaliście sobie pytanie: kiedy nie warto być asertywnym? Jeśli sądzisz, że umiejętność sprzeciwu nie jest pożądaną cechą, jesteś w wielkim błędzie. Dlaczego nie warto być asertywnym? Nie udzielimy odpowiedzi na to pytanie, ponieważ sądzimy, że asertywność sprawdzi się w każdej sytuacji. Poniżej kilkanaście powodów, potwierdzających tę tezę.

  1. Odzyskasz kontrolę nad własnym życiem.
  2. Wyznaczysz granice, których nie można przekraczać.
  3. Relacje z partnerem staną się o wiele przyjemniejsze.
  4. Przyjaciele zaczną liczyć się z twoim zdaniem.
  5. Koleżanki i koledzy w pracy przestaną uważać cię za zastraszonego.
  6. Szef zrozumie, że jesteś partnerem do dyskusji.
  7. Sprzedawczyni w sklepie nie zmusi cię do kupna produktu, którego tak naprawdę nie potrzebujesz.
  8. Fryzjer postara się spełnić twoje oczekiwania.
  9. Otoczenie zacznie odbierać cię jako szczerą i bezpośrednią osobę.
  10. Zyskasz szacunek.
  11. Nabierzesz wewnętrznej siły i pogody ducha do przekraczania granic.
  12. Uchronisz się przed niebezpieczeństwami.
  13. Zrozumiesz, że asertywność i zarozumiałość to całkowicie sprzeczne pojęcia.
  14. Nikt nie wykorzysta twojej dobroci dla własnych celów.
  15. Unikniesz manipulacji i przesadnej kontroli nad własnym życiem.
Czy warto być asertywnym? Podsumowanie

Czy warto być asertywnym i zawsze mówić to, co się chce? Musimy pamiętać, że asertywność jest niezwykle przydatną cechą w codziennym życiu. Dzięki niej unikniesz wielu niezręcznych i kłopotliwych sytuacji. Pamiętajmy, że asertywności można się nauczyć, ale potrzeba na to czasu. Z pewnością w jeden dzień z szarej myszki nie przeistoczysz się w pewną siebie lwicę. Wymaga to wysiłku, samozaparcia i wielkiej motywacji. Każdego dnia próbuj, a przekonasz się, że warto! Co zrobić, by uwierzyć, że nasze zdanie jest ważne? Powinniśmy czuć się dobrze we własnej skórze. Zbudowanie wewnętrznej pewności siebie zwiększa twoje szanse na osiągnięcie sukcesu, a asertywność jest niezbędna, by go osiągnąć. Dzięki asertywności twoje frustracje odejdą w zapomnienie, a ty osiągniesz wewnętrzne poczucie szczęścia i spełnienia. Asertywność możesz wprowadzać do swojego życia małymi krokami.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy warto być asertywnym

Asertywność jest przydatna w codziennej pracy.

czy warto być asertywnym

Czy warto być asertywnym? Bez wątpienia!

czy warto być asertywnym

W stresujących sytuacjach umiejętność sprzeciwu ułatwia podejmowanie decyzji.

czy warto być asertywnym

W związku należy mówić ,,nie”.

czy warto być asertywnym

Musimy nauczyć się otwarcie mówić o swoich potrzebach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. „Staropolskie imię, które nadaliśmy naszej córce może zniszczyć jej życie”. Mają rację?
  2. Karma dla psa po sterylizacji: na co musimy uważać?
  3. Lidl wprowadził do oferty WEGAŃSKIE kosmetyki. Kupicie je za kilka złotych
Obserwuj nas w
autor
Redakcja Lelum.pl
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy