Czy psychiczne znęcanie jest karalne?
Czy psychiczne znęcanie jest karalne? Co mówi kodeks karny na ten temat? Znęcanie psychiczne jest równie szkodliwe, co fizyczne, a jednak często bagatelizowane. Jakie kary grożą za znęcanie psychiczne?
Nie istnieje konkretny zbiór czynów, które podpadają pod paragraf znęcania się. Zależy to od wielu czynników i każdy przypadek jest inny. Co jednak ze znęcaniem psychicznym? W dyskusji o znęcaniu często pomija się ten aspekt, a jednak słyszymy o nim niemal każdego dnia. Czy psychiczne znęcanie jest karalne?
Czy psychiczne znęcanie jest karalne?
Ubliżanie, poniżanie, szantaż – wielu z nas było świadkiem tego rodzaju przemocy . Znęcanie psychiczne można zaobserwować na ulicach, w pracy, szkole czy w domu. Wielu oprawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że za znęcanie psychiczne obowiązuje odpowiedzialność karna. Co prawda ciężko jest je udowodnić i wiele osób się na to nie decyduje. Warto jednak wiedzieć, że możemy domagać się swoich praw w sądzie. Czy psychiczne znęcanie jest karalne?
Znęcanie psychiczne: jaka grozi za nie kara?
W kodeksie karnym widnieje zapis, z którego wynika, że znęcanie się nie jest jedynie określeniem powtarzających się zachowań: jednorazowe znęcanie się, które jest intensywne i poniżające, również podpada pod paragraf. Prawo określa słowo „znęcanie”, jak umyślny czyn, który wiąże się z cierpieniem moralnym ofiary. Czy psychiczne znęcanie jest karalne i od czego zależy długość kary?
Za psychiczne znęcanie nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności od sprawcy obowiązuje kara od 3 miesięcy, do 5 lat więzienia. Z kolei za znęcanie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Najwyższy wymiar kary grozi oprawcy, gdy następstwem znęcania jest próba samobójcza ofiary. Niezależnie od tego, czy próba zakończyła się powodzeniem, sprawcy może grozić od 2 do 12 lat więzienia .
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Psychiczne znęcanie jest czynem karalnym.
Psychiczna przemoc zdarza się częściej, niż nam się wydaje.
Poniżanie, wyzywanie, szantaż – wszystkie te czynności są karalne.
Przemoc psychiczna w pracy czy w szkole zdarza się naprawdę często.
Często ofiarami znęcania psychicznego padają nieletni i dzieci.
ZOBACZ TEŻ:
- Przemoc w rodzinie: Czym jest, jak się zaczyna i jak ją zatrzymać?
- Przemoc domowa. Historie kobiet, które są bite przez mężów
- Ciąganie za włosy, BICIE – takie metody wychowawcze mają Polacy
źródła: infor.pl, rozmiar.pl