Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czy ciężarna kobieta może iść na cmentarz we Wszystkich Świętych? Ksiądz musiał TO powiedzieć, doradził kobietom
Michał Fitz
Michał Fitz 01.11.2023 15:09

Czy ciężarna kobieta może iść na cmentarz we Wszystkich Świętych? Ksiądz musiał TO powiedzieć, doradził kobietom

ksiądz
tiktok.com/ks.sebastianpicur

W naszym społeczeństwie utarło się, że kobieta w ciąży nie powinna chodzić na cmentarz. Nie chodzi tu o warunki pogodowe i potencjalne przeziębienie, którego lepiej w tym stanie unikać. To kwestia przesądu. Jakie zdanie ma o tym znany ksiądz?

Kobiety w ciąży nie powinny obcować ze śmiercią

Według ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie wierzeń kobieta w ciąży nie powinna obcować ze śmiercią, by nie sprowadzić przykrego losu na swoje nienarodzone jeszcze dziecko. W związku z tym panie w stanie błogosławionym niby nie powinny pojawiać się na cmentarzach, a już na pewno nie na pogrzebach. 

Przekonanie to mocno zakorzeniło się szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie do dziś niektóre kobiety w ciąży omijają cmentarze szerokim łukiem. Czy faktycznie mają się czego obawiać?

Krzyki i płacz pod cmentarzem. Porażające sceny, ludzie od razu odwracali wzrok. To stało się z jednym grobem

Czy kobieta w ciąży może iść na groby? Ksiądz komentuje

Te i inne podobne przekonania często bierze pod lupę ksiądz Sebastian Picur, który jest znany ze swojej działalności na TikToku. Wyjaśniał już niejeden przesąd i pochylił się także nad tym. Bez ogródek określił go mianem zabobonu.

Przyznał, że kobieta w ciąży nie powinna mieć żadnych obaw przed pójściem na cmentarz. Wręcz zachęcił, by panie w stanie błogosławionym również szły na groby i modliły się za bliskich. 

Ksiądz Piotr Jarosiewicz odnosi się do zabobonu

W sieci działa także ksiądz Piotr Jarosiewicz, który także prowadzi serię, w ramach której wyjaśnia różne przesądy. Swego czasu zapytano go również o to samo, co księdza Picura. Duchowni byli ze sobą wyjątkowo zgodni w tej kwestii.

Jarosiewicz również stwierdził, że z perspektywy wiary nie ma żadnych przeciwwskazań, by ciężarna kobieta nie szła na cmentarz. Dodał jednak, że warto sobie to odpuścić, jeśli taka wizyta mogłaby wywołać silne i negatywne emocje. Te, jak wiadomo, mogą bezpośrednio wpłynąć na zdrowie noszonego dziecka. W tym wypadku swoje robi jednak najzwyklejsza fizjologia, a nie duchowość i wiara.

@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @Iza Miłek ♬ kiss the rain - yiruma
Tagi: ciąża