Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Po co na czapkach są pompony? Większość ludzi nie wie, że mają praktyczne zastosowanie
fot. Erik Mclean/pexels.com

Po co na czapkach są pompony? Większość ludzi nie wie, że mają praktyczne zastosowanie

6 lutego 2021
Autor tekstu: Karol Osiński

Czapka z pomponem, to niewątpliwie jedno z najczęściej spotykanych nakryć głowy w okresie zimowym. Wielu ludzi marzy, by taką czapkę sobie kupić, ponieważ prezentują się naprawdę znakomicie. Warto zwrócić także uwagę na to, że pompon na czapce ma także praktyczne zastosowanie, o którym wie bardzo mało z nas.

Wiele przedmiotów, które znajduje u nas codzienne zastosowanie, posiada różne przeznaczenia, o których sami nie mieliśmy pojęcia. Czapka z pomponem jest jednym z nich. Wiedzieliście, że służyła ona jeszcze w XVIII wieku?

Do czego służy czapka z pomponem?

Czapka z pomponem służy nie tylko temu, by dobrze wyglądać, ale posiada ona także funkcję, która bez wątpienia będzie zaskoczeniem dla wielu jej posiadaczy. Ta miękka, miła w dotyku, puchata kuleczka znajdowała swoje zastosowanie jeszcze w XVIII wieku przez francuskich marynarzy.

Służący na statkach specjaliści morscy stosowali mocno doszywane do czapek wełniane kulki w celu ochrony swoich głów nie tylko przed silnymi wiatrami, czy sztormami, ale przede wszystkim dla zabezpieczenia przed ewentualnym uderzeniem w sufit podczas służby na dolnym pokładzie.

Bez cienia wątpliwości mało kto zdawał sobie sprawę, że te z pozoru tak delikatne i często używane czapeczki mogą przynieść tak pożyteczne i przede wszystkim niosące bezpieczeństwo efekty. Warto zatem rozważyć taki zakup, jeśli pracujemy w chłodnych pomieszczeniach o niskich sufitach.

Czapka z pomponem to także nieodłączny atrybut dzieciństwa. Poza zastosowaniem w na statkach pompon można służyć także jako ozdoba na rogach poduszek, dziecięcych kocyków, czy nawet ozdób na ścianie. A czy wiedzieliście, jak zrobić taki pomponik?

Jak zrobić pompon?

Z pozoru nie jest to żadna filozofia. Aby wykonać idealny pomponik dostosowany do naszych potrzeb, wystarczy mieć ze sobą tylko nożyczki, karton, włóczki i grubą igłę. Jednak zacznijmy krok po kroku. Najpierw należy wyciąć z kartonu dwa identyczne krążki, a w środku wykonać równy otwór. Od ich średnicy będzie zależeć wielkość pompona.

Następnie złóż dwa kartoniki razem i owiń włóczką, przeciągając kłębek przez otwór w środku krążków. Im więcej włóczki się użyje, tym Twój pompon będzie puszystszy. Potem nożyczkami przetnij nawiniętą włóczkę z zewnętrznej strony, między kartonikowymi krążkami. Później należy delikatnie rozsunąć krążki i nie ściągać nawiniętej włóczki.

Kiedy już to zrobimy, należy uciąć kawałeczek wełny i wsunąć go między krążki, a następnie związać i zacisnąć mocny supeł. Wówczas nitki z pompona nie będą wypadać. Na koniec trzeba wyjąć kartonowe krążki i uformować ostateczny kształt pompona skracając wystające końcówki nożyczkami. I tak nasz pomponik będzie gotów do użycia.

W okresie zimowym oraz pandemicznym należy pamiętać o prawidłowym dbaniu, oraz pielęgnacji naszych dłoni . A czy zastanawialiście się kiedyś, do czego służy mała kieszonka w jeansach? Jeśli nie, a jesteście ciekawi, to odpowiedź znajdziecie >tutaj< .

Zobacz zdjęcie:

czapka

Czapka z pomponem ma wiele zastosowań.

czapka

Jeszcze w XVIII wieku stosowali ją francuscy marynarze, by chronić głowy przed uderzeniami w sufit podczas służby na dolnym pokładzie.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: rmfmaxxx.pl

Obserwuj nas w
autor
Karol Osiński

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy