Co to jest trądzik różowaty i jak go rozpoznać?
Trądzik różowaty w rzeczywistości można rozpoznać samodzielnie, jednak z czasem niezbędna jest również diagnoza specjalisty. Jak przebiega choroba? Może mieć różne stadia, a ich rozróżnienia można dokonać poprzez obserwowanie pojawiających się objawów.
O tym, czy mamy do czynienia z trądzikiem różowatym, dowiemy się po uzyskaniu wyniku testów na H. pylori. Już wcześniej naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim rozszerzone naczynia krwionośne, które początkowo wcale nie sprawiały żadnych problemów. Kolejnym etapem są poszerzone naczynia chłonne oraz występowanie wokół nich nacieków i obrzęków.
Pierwsze objawy wydają się niegroźne i łatwo pomylić je z innymi przypadłościami. Jest to m.in. przelotny rumień i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Symptomy te zauważalne są przede wszystkim w obrębie twarzy, jednak z czasem mogą być zlokalizowane także poza nią. Cera dojrzała i naczynkowa są szczególnie narażone na występowanie trądziku różowatego.
Kiedy może wystąpić trądzik różowaty?
Ze względu na to, że trądzik różowaty spotykany jest głównie przy cerze dojrzałej – dotyka on przede wszystkim osób w przedziale wiekowym 30-55 lat. Szczególnie należy uważać, jeżeli występuje I lub II fototyp skóry (diagnoza według skali Fitzpatricka). Trądzik różowaty częściej występuje u kobiet.
Trądzik różowaty – jak go uniknąć?
Chociaż trądzik różowaty może mieć podłoże genetyczne, specjalistom udało się wyszczególnić potencjalne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Jednym z nich jest promieniowanie UV obecne w naszym życiu każdego dnia. Ważną kwestią stanowi odpowiednia ochrona przed słońcem – może to być m.in. zakrywanie ciała ubiorem, noszenie parasolki i okularów w upalne dni, ale przede wszystkim stosowanie kosmetyków z wysokim SPF. Nie zaleca się korzystania z solarium.
Zbyt częste gorące kąpiele i wizyty w saunie także negatywnie wpływają na skórę naczynkową. Podniesiona temperatura prowadzi do miejscowego zaczerwienienia, a naczynia krwionośne mimowolnie zaczynają się rozszerzać – należy tego bezwzględnie unikać. Szczególnie zimą problematyczne mogą okazać się częste zmiany otoczenia. Wahania temperatury szkodzą skórze dojrzałej i naczynkowej.
Aby uniknąć trądziku różowatego, zaleca się stosowanie odpowiednio dopasowanej do potrzeb organizmu diety. Nietolerancja niektórych produktów prowadzi do problemów trawiennych, a te mogą wzmagać problemy z cerą. Niebezpieczne okazuje się także zakażenie bakteryjne oraz wirusowe (szczególnie zakażenie wirusem HVP).
Trądzik różowaty a sposoby leczenia
Leczenie trądziku różowatego nie jest proste, ale możliwe są aż trzy formy walki z nim. Leki podawane mogą być doustnie, jednak równie skuteczne jest leczenie zewnętrzne oraz to z wykorzystaniem dermokosmetyków.
Rozpoczęcie leczenia musi być jednoznaczne z wyeliminowaniem wszelkich czynników, które mogą powodować trądzik różowaty bądź prowadzić do zaostrzenia występujących już objawów. Metody walki z chorobą dopasowane są do rodzaju występującego trądziku.
Dobierana antybiotykoterapia może wpłynąć na organizm i skórę, powodując występowanie niepożądanych objawów. Specjalista stara się jednak dopasować leki w taki sposób, aby były one jak najmniej inwazyjne. Tylko w najcięższych przypadkach zalecany jest środek znany jako izotretynoina.
Czy pielęgnacja odgrywa ważną rolę?
Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym każdego dnia muszą stosować się do zaleceń specjalisty, dzięki którym możliwe jest zahamowanie choroby. Okazuje się natomiast, że także rutyna pielęgnacyjna odgrywa niesamowicie ważną rolę w leczeniu. Skóra musi być bowiem regenerowana nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz.
Niektóre ze stosowanych leków znacząco naruszają warstwę ochronną skóry. Cera, która już wcześniej była wrażliwa, staje się jeszcze bardziej podatna na większość czynników zewnętrznych. Zalecana pielęgnacja ma na celu odbudowę bariery ochronnej oraz przywrócenie odpowiedniego nawilżenia.
Poranna pielęgnacja powinna rozpocząć się od skutecznego, ale jednocześnie delikatnego oczyszczenia skóry ze wszelkich zanieczyszczeń, które mogą pojawić się na twarzy podczas snu. Zastosowanie produktu myjącego jest konieczne – NORMADERM
Phytosolution Żel głęboko oczyszczający to kosmetyk, który przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji poprzez usunięcie nadmiaru sebum.
Trądzik różowaty sprawia, że cera może wyglądać na zmęczoną i suchą – aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednie, dogłębne nawilżenie, a także redukcję stanów zapalnych. Pomoże zastosowanie produktu marki Vichy – NORMADERM Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej. Jest to kosmetyk, który posiada w swoim składzie kwas salicylowy, hialuronowy oraz lizat fermentacyjny produktu bakterii bifida. Już pierwsza aplikacja znacząco przywraca cerze zdrowy wygląd i sprawia, że niedoskonałości są mniej widoczne. Sprawdza się idealnie jako baza pod ulubiony podkład.
Jeżeli na cerze pojawia się znaczna ilość niedoskonałości, konieczne może się okazać stosowanie dodatkowego produktu, którego zadaniem będzie redukcja widocznych zmian. NORMADERM S.O.S. Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej przeznaczona jest do nakładania miejscowo. Aplikować należy ją wieczorem, ponieważ w nocy cera ma najwięcej czasu na regenerację. Skład pasty opiera się na wysuszającej siarce, złuszczającym kwasie glikolowym oraz niacynamidach, które doskonale koją.
Wpływ diety na trądzik różowaty
Tak jak w przypadku innych dolegliwości skórnych – także i tutaj dieta jest kluczowym czynnikiem, który może powodować zaostrzenie występujących symptomów (szczególnie jeżeli odżywiamy się nieodpowiednio) bądź też pomóc w eliminacji uporczywych objawów. Trądzik różowaty wymaga wykluczenia z codziennej diety pewnych produktów niekorzystnie wpływających na stan cery.
Ten prosty krok może znacząco pomóc w leczeniu. Warto zacząć od wykluczenia dość obszernej grupy napojów – mowa tutaj o kawie, mocnej herbacie oraz słodkich napojach (także tych gazowanych). Lepiej regularnie nawadniać organizm wodą z dodatkiem owoców lub pić napary ziołowe.
Na zakazanej liście znalazły się m.in. słodycze, które są często najtrudniejsze w odstawieniu. To one mogą powodować zaostrzenie występujących już objawów i utrudnić dalsze leczenie. Cukier i kakao to nieodpowiednie połączenie, ale te produkty są zalecane do spożywania osobno.
Podobnie jest ze słonymi przekąskami i wysokoprzetworzoną żywnością. W codziennej diecie nie powinny pojawiać się fast foody, ponieważ negatywnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale również wygląd skóry. Jednocześnie zaleca się zrezygnować z szybkich i prostych dań z saszetki, które nierzadko zawierają wiele nieodpowiednich – i w dużej ilości także szkodliwych – dodatków.
Istotną kwestią są także dodatki do potraw, czyli przyprawy. Te bardzo ostre (pieprz cayenne oraz chili) także znajdują się na zakazanej liście razem z takimi produktami jak ocet spirytusowy czy tabasco.
Rozpoznanie pierwszych objawów trądziku różowatego to krok najważniejszy. W dalszym leczeniu niezbędna jest stała konsultacja z lekarzem, odpowiednio dobrana pielęgnacja oraz restrykcyjna dieta. Tylko w ten sposób możliwe jest zatrzymanie rozwoju choroby.
Artykuł partnera