Eksperci biją do Polaków na alarm. Nadchodzi kolejna fala zupełnie innej, ale bardzo poważnej choroby
- Magda Gessler sprzedaje potrawy na Wielkanoc. Sprawdziliśmy, ile kosztują i odebrało nam mowę
- Jest oficjalne stanowisko Andrzeja Dudy ws. matur 2020. Rodzice i uczniowie będą wściekli
- Wielkanoc 2020. Jak będą wyglądały święta? Rząd apeluje o nie jechanie do rodziny „Tragedia rodzinna”
Fala zaburzeń psychicznych
– W czasach epidemii mamy najwięcej reakcji depresyjnych. Czyli zaburzeń adaptacyjnych. Reakcji człowieka na stres, bezpośrednie zagrożenie, ograniczenia, niepokój o przyszłość, o pracę, o bliskich – powiedziała prof. Joanna Rymaszewska w rozmowie z Polsat News – Powoduje to obniżenie nastroju, brak aktywności, chęci do życia , umiejętności cieszenie się z codziennych drobiazgów, mniej energii – wytlumaczyła na wizji.
Depresja to bardzo poważna choroba, której nie możemy lekceważyć i zawsze wymaga ona konsultacji ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą. Według prof. Joanny Rymaszewskiej narażona jest na nią szczególnie jedna grupa zawodowa.
– Wszyscy lekarze , którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami, są bardziej narażeni. Ale nie tylko oni. Również pielęgniarki, ratownicy medyczni, salowe, pracownicy szpitali lekarze – wytłumaczyła w rozmowie z Polsat News – Potrzebują wsparcia, porady, nie mogą spać , martwią się, czy będą w stanie wytrzymać kolejną dobę dyżuru – dodała.
Jak jednak lekarze i pozostali, których dotknie depresja bądź inne załamanie, zaburzenie psychiczne, mogą szukać pomocy i jak sobie z tym radzić? Jedną z dróg, z których warto skorzystać, jest bezpłatna konsultacja telefoniczna oraz mailowa, uruchomiana przez Uniwersytet Medyczny.
– My specjaliści, psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci pomagamy tak, jak umiemy. Pomagamy rozmową, pomagamy terapią, czasami możemy również wesprzeć lekami – wyjaśniła w rozmowie z Polsat News .
Co powinniśmy robić, aby choroba nas nie dosięgnęła? Choć na uchronienie się przed depresją nie ma złotego środka, Joanna Rymaszewska dała jedną, bardzo ważną wskazówkę.
– Nie myślcie o tym państwo, myślcie o tym, na co mamy wpływ – zaapelowała na antenie Polsat News.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Z danych NFZ wynika, że nadepresję częściej chorują kobiety – stanowią aż 73 proc. wszystkich leczących się na tę chorobę.
Dane Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że w 2019 r. aż 14 proc. Polaków odczuwało obniżony nastrój lub stany depresyjne. Ta liczba może się drastycznie zwiększyć.
Według Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się ponad 260 mln ludzi na całym świecie.
ZOBACZ TEŻ:
- Żałoba w Mazowieckiej policji. Funkcjonariusze żegnają „Zdzisia”
- Niesamowite zjawisko już najbliższej nocy, trzeba patrzeć w niebo. Księżyc będzie inny niż zawsze
- Tygrys z ZOO w USA ma koronawirusa. Najprawdopodobniej zaraził się od człowieka
- Edyta Herbuś pokazała zdjęcie bez ubrań. Fani są zachwyceni jej ciałem „Taka drobniutka”
- Epidemiolog twierdzi, że epidemia w Polsce zaczęła się kilka miesięcy temu. Wskazał prawdopodobną datę
- Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domu
źródło: polsatnews.pl