Będą poważne zmiany na cmentarzach. Rząd podjął decyzję ws. inicjatywy społecznej
Inicjatywa Społeczna (Nie)zapomniane cmentarze stworzyła projekt ustawy o cmentarzach, mający chronić stare nekropolie przed sprzedawaniem ich na cele komercyjne oraz promujący alternatywnych możliwości pochówku. Dziś odbędzie się prezentacja projektu.
Pełnomocnik rządu ds. reformy prawa pośmiertnego obiecał, że założenia projektu, powstałego dzięki współpracy prawników, naukowców, pracowników Biura RPO i przedstawicieli branży pogrzebowej zostaną uważnie rozpatrzone.
Projekt rządowy, który obecnie poddawany jest konsultacjom, także wprowadza zmiany – dotyczą one jednak w dużej mierze cyfryzacji procedur związanych ze zgonem, natomiast członkowie inicjatywy społecznej skupiają się na innych aspektach
Inicjatywa Społeczna (Nie)zapomniane cmentarze: ochrona miejsc pamięci
Twórcy inicjatywy stwierdzają, jakie luki w polskim prawie chcieliby załatać:
– Obowiązujące w Polsce prawo nie stwarza dobrych warunków do ochrony tych cmentarzy, które najbardziej ochrony potrzebują: cmentarzy „opuszczonych”, pozbawionych opieki ze strony społeczności.
Sam projekt nie skupia się jedynie na ochronie starych cmentarzy, dotyka też problemów z prawem do grobu oraz wymogów stawianych nekropoliom.
Autorzy projektu stworzyli też pomysł rejestru, w którym za życia będzie można wybrać preferowaną formę pochówku lub zdecydować o przeznaczeniu zwłok na cele naukowe, aby po śmierci bliscy mieli łatwy dostęp do danych o woli zmarłego.
Projekt wprowadza też duże możliwości alternatywnych form pochówku. Reguluje też przepisy dotyczące cmentarzy ekologicznych.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach
Rząd pracuje obecnie nad własnym projektem nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Wojciech Labuda, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. reformy regulacji administracyjnych, zapewnia:
– Zgłoszone przez inicjatywę tezy były brane pod uwagę i moim zdaniem część postulatów zostało uwzględnionych w rządowym projekcie.
Ma to dotyczyć głównie ochrony starych cmentarzy: każde miejsce, w którym pochowane są ludzkie szczątki, będzie podlegał ochronie państwowej. Labuda dodaje też:
– Mogę zapewnić, że zaproponowane w społecznym projekcie rozwiązania zostaną wzięte pod uwagę.
Gazeta Prawna dotarła do informacji, że członkowie inicjatywy chcą zainteresować projektem posłów i za ich pośrednictwem rozpocząć procedurę legislacyjną.
Źródło: Gazeta Prawna, luteranie.pl
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Zmarła Danuta Orzechowska
- Piosenkarz Michał W. usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet 10 lat więzienia
- Dobijamy do kolejnej bariery. Wiceminister zdrowia o najnowszych danych dot. zakażeń