Archidiecezja zdecydowała, że ze względu na sytuację epidemiczną nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie
Tegoroczne obchody Bożego Ciała w niektórych miejscach w Polsce będą odbywać się inaczej niż zazwyczaj. W związku z sytuacją pandemiczną archidiecezja warszawska zdecydowała, że nie odbędzie się centralna procesja ulicami starego miasta. Żadne zmiany nie zajdą w Krakowie, Gdańsku i Olsztynie, natomiast archidiecezja lubelska postanowiła skrócić trasę.
Mimo zaniżonych wskaźników dziennych zakażeń koronawirusem w Polsce oraz powiększającej się liczby osób zaszczepionych biskupi i kapłani Warszawscy nie zamierzają igrać z ogniem. Jak do sprawy podchodzą duchowni z innych miast?
Boże Ciało 2021. Archidiecezja warszawska rezygnuje z procesji
O tym, że tegoroczna procesja ulicami starego miasta w Warszawie się nie odbędzie, zdecydowano już w ubiegłym tygodniu. Informacja została podana do opinii publicznej za pośrednictwem mediów.
Moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa zadecydował, że procesje mogą odbywać się w parafiach archidiecezji warszawskiej z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Nie oznacza to, że tradycyjne obchody Bożego Ciała zostały odwołane w każdym miejscu Polski. Archidiecezja krakowska zdecydowała, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem i udział będzie mógł wziąć w niej każdy wierny.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
– Zdecydowaliśmy się zorganizować procesję centralną, bo pozwalają na to przepisy. Przejdzie ona tradycyjnie, z Wawelu na Rynek – powiedział dla „Wirtualnej Polski” dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski.
Gdańsk i Olsztyn nie rezygnują z procesji. Lublin skraca trasę
Nie inaczej będzie w Gdańsku. Rzecznik archidiecezji gdańskiej, ks. kan. dr Maciej Kwiecień w rozmowie z „WP” zdradził, że obchody Bożego Ciała rozpoczną się o godzinie 10:00 w Bazylice Mariackiej, a następnie procesja przejdzie ulicami starego miasta wprost do kościoła pw. św. Brygidy.
Duchowny zapewnił, że wszystko będzie odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Podobnie sprawy będą się przedstawiać w Olsztynie. S. kan. dr Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej przekazał wyżej wspomnianemu serwisowi, że uczestnicy procesji proszeni będą o zachowanie 1,5 m odstępu społecznego .
Inne kroki podjęła archidiecezja lubelska. Rzecznik archidiecezji lubelskiej, ks. dr Adam Jaszcz zdradza „Wirtualnej Polsce”, że msza św. zostanie odprawiona na placu katedralnym, a nie jak, co roku w archikatedrze. Trasa zostanie skrócona, a duchowni będą przypominać o dyspensach .
– Dyspensa nie została odwołana jeśli chodzi o święta nakazane . Z drugiej strony zachęcamy już naszych wiernych, aby do kościołów wracali. Spada liczba zakażonych osób, a przy zachowaniu rygorów sanitarnych, mamy prawo do kultu i przeżywania swojej religijności w kościołach – przekazuje ks. Adam Jaszcz.
Dodał także, że szczepienie przeciw COVID-19 jest kluczowe, by móc wrócić do normalności.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Fatalna wiadomość, nie żyje młody muzyk. Artysta zostawił list
- Jak mieszka Agnieszka Chylińska? Jej dom nie należy do typowych
- Kaźmierska w ciemnych włosach ściętych na chłopaka. Fanów zatkało na jej widok
Źródło: wiadomosci.wp.pl