Andrzej Rozhin nie żyje. O śmierci wybitnego artysty poinformowała jego żona
Właśnie przekazano dramatyczne informacje. Nie żyje znany artysta Andrzej Rozhin. Aktor teatralny miał 82 lata. Tragiczną wiadomość przekazała jego żona.
Aktor, reżyser i dyrektor teatralny odszedł w czwartek 17 listopada 2022 roku. Przez lata był jednym z najbardziej cenionych artystów w naszym kraju. Na razie nieznane są okoliczności jego śmierci.
Nie żyje ceniony aktor i reżyser Andrzej Rozhin
W czwartek 17 listopada zmarł jeden z najwybitniejszych aktorów teatralnych, który od ponad 60 lat aktywnie działał nad tworzeniem licznych sztuk i spektakli. Andrzej Rozhin był nie tylko reżyserem, ale również dyrektorem teatralnym oraz założycielem Akademickiego Teatru UMCS GONG 2.
Wiadomość o odejściu artysty przekazała jego ukochana żona Izabela Rozhin w imieniu przyjaciela rodziny Pawła Bryły. Andrzej Rozhin miał 82 lata i znacząco przyczynił się do rozwoju teatru w naszym kraju.
Kim był Andrzej Rozhin?
Aktor przyszedł na świat 4 maja 1940 roku we Lwowie. Już od młodości wiedział, że to właśnie z branżą artystyczną chce wiązać swoją przyszłość i dlatego rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. To właśnie w tym drugim mieście założył w 1961 roku Akademickiego Teatru UMCS GONG 2 (wcześniej GONG 7.30), którego był dyrektorem w latach 1965-1974.
Przez lata był aktorem Teatru Lalka i Aktora w Lublinie, a także występował Kabarecie „Czart”. Był inicjatorem i dyrektorem dziewięciu edycji festiwalu Lubelska Wiosna Teatralna. Później pracował również w wielu polskich teatrach: Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru imienia S. Jaracza w Olsztynie. Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Teatru Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.
W ciągu swojej kariery zrealizował około 180 przedstawień w teatrze, telewizji, operze i estradzie. Dodatkowo działał również Zarządzie i Radzie Programowej Związku Artystów Scen Polskich, a także wydał swoje książki: „Raport o stanie teatru polskiego”, „I Forum Teatr Jutra”, „Artyści Scen Polskich w ZASP 1918-2008, Suplement do Księgi Jubileuszowej”.
Został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Twoje dziecko ciągle choruje? Może popełniasz jeden błąd
- Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
- „Jestem gotowa na więcej”. Katarzyna Cichopek przekroczyła swoje granice, obiecała to swojemu synowi