Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Prof. Andrzej Horban uważa, że znoszenie obostrzeń powinno nastąpić po zaszczepieniu większości osób powyżej 70. roku życia

Prof. Andrzej Horban uważa, że znoszenie obostrzeń powinno nastąpić po zaszczepieniu większości osób powyżej 70. roku życia

Obostrzenia
fot. Piotr Molecki/East News

Główny doradca premiera ds. COVID-19, Andrzej Horban wypowiedział się na temat luzowania obostrzeń. Lekarz nie ma wątpliwości, że znoszenie ograniczeń powinno nastąpić po zaszczepieniu zdecydowanej większości osób powyżej 70. roku życia.

– To nie jest czas na luzowanie obostrzeń – powiedział prof. Andrzej Horban w RMF FM.

Andrzej Horban o luzowaniu obostrzeń

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący życie społeczne, może wziąć w łeb – dodał na antenie profesor.

Andrzej Horban zwrócił uwagę na fakt, że posiadamy szczepionkę, ale niestety w niewystarczającej ilości.

– Chodzi o to, żeby ochronić ludzi najstarszych, którzy mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci – zaznaczył.

Dziennikarz zapytał głównego doradcę premiera ds. COVID-19 również o to, w jakich sektorach obostrzenia powinny być luzowane najpierw. Horban nie ma wątpliwości, że w pierwszym etapie rząd powinien wziąć pod uwagę szkoły.

– Jeżeli uda nam się zaszczepić zdecydowaną większość powyżej 70 plus, to mamy wszelkie powody do tego, żeby zdecydowanie ograniczać wszystkie restrykcje i obostrzenia – podkreślił.

Szczepienia w Polsce

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Wcześniej zaszczepiono tzw. grupę zero, czyli m.in. medyków.

Właśnie rozpoczął się pierwszy etap szczepień. Po seniorach zostaną zaszczepieni osoby z chorobami przewlekłymi i służby mundurowe.

Aktualnie do 31 stycznia obowiązuję obostrzenia, które rząd przedłużył w połowie miesiąca. Obecnie zamknięte pozostają restauracje i hotele, nie funkcjonują również stoki narciarskie. Ferie zimowe odbyły się w jednym czasie w całej Polsce, a szkoły na ten czas pozostały zamknięte. 18 stycznia do szkół powróciły dzieci z najmłodszych klas.

Pojawiają się głosy, że od 1 lutego ma nastąpić luzowanie obostrzeń. Politycy sugerowali, że w pierwszej kolejności zostaną otwarte galerie handlowe.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania