Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antykorupcyjną. Co zakłada nowelizacja Kodeksu karnego?
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację kodeksu karnego, tzw. ustawę antykorupcyjną. Jakie nowe przepisy i prawa wprowadza nowelizacja?
Nowelizacja zawiera kilka ważnych punktów. Od czasu wejścia w życie ustawy, parlamentarzyści i samorządowcy nie będą mogli łączyć swojego mandatu z pracą w instytucjach i spółkach państwowych.
Co znajduje się w nowelizacji Kodeksu karnego?
Poszerzono katalog przestępstw, za które grożą tak surowe kary, jak utrata pracy i dożywotni zakaz pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy.
Zgodnie z nowelizacją, osoby skazane wcześniej za korupcję nie będą mogły starać się o fundusze publiczne w ramach przetargów. Ponadto sąd może zdecydować o pozbawieniu praw publicznych osoby skazanej za korupcję.
Parlamentarzyści i samorządowcy nie będą mogli pełnić żadnych funkcji w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego mają minimum 10 procent akcji czy udziałów.
Przepisy te wejdą w życie dopiero od następnej kadencji, ponieważ sejm nie poparł propozycji Senatu, która zakładała, że projekt ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku.
Nowelizacja ustawy narzuca też partiom politycznym obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, jakie zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Partie oraz samorządy będą też musiały prowadzić rejestr zawieranych umów – on też znajdzie się w BIP.
Ustawa powstała dzięki inicjatywie koła Kukiz’15.
Źródło: polsatnews.pl
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- U Jana Englerta wykryto tętniaka
- Ryszarda Kotysa z żoną dzieliła gigantyczna różnica wieku. Niebywałe, kim jest kobieta
- Wojciech Andrusiewicz przekazał komunikat o wzroście zakażeń w Polsce