Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dziś obchodzimy 26. rocznicę śmierci wspaniałej aktorki. Kochała ją cała Polska, pamiętacie Marię Malicką?
Karol Osiński
Karol Osiński 30.09.2020 10:57

Dziś obchodzimy 26. rocznicę śmierci wspaniałej aktorki. Kochała ją cała Polska, pamiętacie Marię Malicką?

Aktorka
fot. Unknown author/wikipedia

Aktorka teatralna i filmowa Maria Malicka odeszła 26 lat temu. Swojego czasu była uwielbiana przez wszystkich Polaków, a jej wyczyny sceniczne zostały zapamiętane po dziś dzień. Historia występów artystki sięga czasów II wojny światowej. Czy wiążecie jakieś wspomnienia związane z Marią? Oglądaliście filmy z jej udziałem?

Czasami ciężko uwierzyć, że czas leci tak szybko. W dniu dzisiejszym obchodzimy 26 rocznicę śmierci Marii Malickiej. Aktorka była znana już za czasów II wojny światowej, a role, w które się wcielała, są wspominane z uśmiechem na twarzy. Pamiętacie tę wybitną polską gwiazdę?

Maria Malicka. Wybitna aktorka

Maria Malicka przed II wojną światową występowała w teatrach warszawskim i krakowskim. Swoją karierę jako aktorka filmowa rozpoczęła już w 1927 roku. Wówczas przypadła jej rola w filmie reżysera Ryszarda Ordyńskiego pt. Mogiła nieznanego żołnierza. Maria wcieliła się w postać Nelly, córki kapitana Łazowskiego. Pierwszy film przyniósł jej odpowiednie korzyści, ponieważ reżyserzy zwrócili na nią uwagę i zaraz po występie w filmie Ordyńskiego, powierzona została jej rola Hanki w filmie pt. Zew Morza.

W okresie lat 1928 – 1936, przypadł jej zaszczyt występów w kolejnych sześciu filmach, które zyskały bardzo duży rozgłos. Najpopularniejszy z nich nosi tytuł Janko Muzykant, w którym wcieliła się w postać śpiewaczki Ewy Koreckiej. Tytuł filmu nawiązywał do popularnej noweli Henryka Sienkiewicza.

Historia Marii Malickiej

Podczas okupacji niemieckiej w Warszawie aktorka podjęła pracę jako kelnerka w nieistniejącej już Cafe Bodo, która mieściła się przy ulicy Pierackiego 17 na Warszawskim Śródmieściu, która dziś nosi nazwę Foksal. Zaraz po zakończeniu współpracy z kawiarnią rozpoczęła współpracę z kolaboracyjnym Teatrze Komedia, w którym występowała w latach 1941 – 1944.

Związek Artystów Scen Polskich ukarał ją zakazem występów na scenach stołecznych, w związku z bliskimi związkami z Niemcami oraz współpracy z Teatrem Komedia. Jej mąż Zbigniew Sawan został zesłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Po zakończeniu wojny kontynuowała swoją karierę w Łodzi, Bielsku-Białej, Szczecinie, a także w Krakowie.

Macie jakieś wspomnienia z aktorką?