Aborcja powinna być legalna, jej brak to tortura dla kobiet. ONZ skrytykowało Polskę
Aborcja wciąż pozostaje w Polsce kwestią bardzo kontrowersyjną. Obecne rozwiązanie nie spełnia oczekiwań żadnej ze stron, a jego działanie nie jest odpowiednio regulowane. Dlaczego Komitet ONZ uznał polskie prawo aborcyjne za torturę?
W Polsce aborcja jest legalna tylko w trzech przypadkach: jeśli ciąża zagraża życiu matki, występuje duże prawdopodobieństwo, że płód będzie niezdolny do samodzielnego przeżycia, lub jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu. Jesteśmy w związku z tym jednym z nielicznych krajów o tak restrykcyjnym prawem aborcyjnym . A nawet w tych przypadkach zdarza się, że kobietom odmawia się (legalnej) aborcji, co często uzasadniane jest tzw. klauzulą sumienia. Na między innymi ten temat Komitet ONZ wydał ostatnio oświadczenie.
Legalna aborcja musi być wykonywana
Komitet stwierdził przede wszystkim, że „odmowa dostępu do legalnej aborcji w pewnych okolicznościach wiąże się z tak intensywnym cierpieniem fizycznym i psychicznym, że może stanowić torturę” jak podaje strona Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Był to główny zarzut, jednak Komitet zalecił również dekryminalizację aborcji oraz zapewnienie opieki pacjentkom, które jej się poddały , niezależnie od jej legalności. Polska nie powinna również mieć możliwości pociągania do odpowiedzialności lekarzy, którzy udzielają takiej opieki.
Komitet zawezwał do stworzenia procedury postępowania w przypadku zaistnienia wskazań do legalnej aborcji. Na chwilę obecną pacjentki nie są informowane o procedurach, jakie muszą zostać spełnione, aby legalna aborcja była możliwa.
Poruszony został też również inny temat z zakresu praw reprodukcyjnych kobiet. Komitet wyraził zaniepokojenie, że kobiety i dziewczynki w niektórych częściach świata są bez świadomej zgody poddawane sterylizacjom na żądanie opiekunów. Nakazał wprowadzenie przeszkoleń dla personelu medycznego na temat uzyskiwania dobrowolnej zgody na ten zabieg. Powinna zostać stworzona droga umożliwiająca ofiarom uzyskanie zadośćuczynienia.
Tortury w polskich domach
Kolejną kwestią, jaką zaniepokojenie wyraził Komitet to fakt, że przemoc domowa, w czym gwałt małżeński, nie jest osobnym przestępstwem w kodeksie karnym. Została zwrócona uwaga na to, że tylko w bardzo niewielu sprawach sprawcy przemocy są skazywani .
Ofiary nie otrzymują ze strony państwa pomocy. Brak jest schronisk, wyspecjalizowanych na pomoc takim osobom, a odpowiedzialne za to organy często zaniedbują swoich obowiązków.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Mapa ukazująca legalność aborcji na świecie
Lekarze w Polsce często odmawiają wykonania aborcji, zasłaniając się tzw. klauzulą sumienia.
Aborcja w Polsce dostępna jest wyłącznie w trzech przypadkach. Nie istnieje u nas „aborcja na żądanie”
ZOBACZ TEŻ:
- Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Meble z PRL znów w modzie, możesz na nich dużo zarobić
- Alicja Bachleda-Curuś była partnerką Piotra Woźniaka-Staraka. Aktorka opublikowała wzruszające słowa po jego śmierci
- Oświadczyny Bartłomieja Misiewicza. Były rzecznik MON weźmie ślub z piękną 26-latką
- Czy Sylwia Przybysz jest w ciąży? Piosenkarka pokazała się na ramówce TVP i wywołała falę spekulacji
- Mama dała synkowi imię, z którego śmieją się Polacy. Jej sąsiad chciał tak nazwać psa
- Agnieszka Włodarczyk we łzach po śmierci Staraka. Powiedziała co ma zrobić gdy w „lepszym świecie” spotka Wodeckiego
źródła: papilot.pl, wysokieobcasy.pl, krytykapolityczna.pl,